Left Arrow Right Arrow
Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu hr

Blizna po cesarskim cięciu. Jak dbać o pielęgnację blizny po CC?

Poród przez cesarskie cięcie czasem jest wyborem, a czasem koniecznością. W obu przypadkach efekt jest jednak ten sam: nieestetyczna blizna. Aby ją zneutralizować, trzeba stosować odpowiednią pielęgnację. Sprawdź, jak wygląda blizna po cesarskim cięciu, kiedy powinna budzić niepokój i skłonić do konsultacji lekarskiej, a także jak ją pielęgnować.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Ciążę można rozwiązać poprzez cesarskie cięcie na dwa sposoby: wykonując cięcie pionowe lub poziome. W obu przypadkach podatność na powstanie blizny jest w zasadzie taka sama, jednak będą różnić się wyglądem, w zależności od kierunku cięcia.

Blizna po cesarce

Pionowe cięcie jest szybsze, dlatego częściej jest stosowane w sytuacji, gdy lekarz musi ratować dziecko. Taki sposób cięcia pozwala na szybsze dostanie się do niego. Jednak pionowe cięcie jest uważane za bardziej bolesne i może goić się gorzej i dłużej niż poziome.

Poziome cięcie jest z kolei uważane za mniej bolesne i szybciej gojące się. Bliznę po poziomym cięciu łatwiej również zamaskować niż po pionowym.[1]

Pielęgnacja blizny po cc

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu ma duże znaczenie dla tego, jak będzie wyglądać w przyszłości. Im więcej uwagi do tego przywiążesz, tym mniej będzie widoczna. Jeśli zaniedbasz najpierw jej higienę, a potem pielęgnację, w efekcie może bardziej rzucać się w oczy.

Higiena blizny po cesarskim cięciu

Na to, jak blizna będzie wyglądać, wpływa już pierwszy czas po zabiegu. Podstawą jest utrzymanie jej w czystości i suchości. Dzięki temu zwiększasz szanse na jej minimalną widoczność. Przestrzegaj zaleceń lekarza w tej kwestii – bez wątpienia pokieruje Cię, jak masz dbać o jej higienę, a także szwy. Dopuszczenie do zakażenia jest niebezpieczne dla zdrowia, a oprócz tego może zwiększyć widoczność blizny.[2]

Czym smarować blizny po cesarce?

Kosmetyczną pielęgnację blizny możesz zacząć wówczas, gdy rana jest już zagojona. W początkowej fazie będzie czerwona/fioletowa, z czasem zaczyna jaśnieć, aż przybierze kolor skóry (w większości przypadków).

Aby przyspieszyć te zmiany i zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że nie będzie wypukła, stosuj specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji blizn. Jednym z nich jest specjalistyczny olejek Bio-Oil. Kompozycja naturalnych olejków roślinnych pomoże nie tylko nawilżyć i uelastycznić skórę, ale także ją odżywia. Dzięki temu lepiej się regeneruje!

Jak masować bliznę po cc?

Istotnym elementem pielęgnacyjnym, mającym na celu zmniejszenie widoczności blizny po cesarce, jest również jej masaż. Masaże możesz rozpocząć po całkowitym wygojeniu się rany – to zwykle mniej więcej około 6 tygodniu po zabiegu.

Wystarczy masowanie przez kilka minut dziennie, by zauważyć satysfakcjonujące efekty. Jedną z metod masażu jest rozciąganie skóry i przesuwanie palców w górę i w dół wokół całej blizny. Następnie wykonuj te same ruchy, tyle że na boki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie – przeciwnie do niego.

Ile goi się blizna po cc?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, dlatego powrót do zdrowia i sprawności nie będzie natychmiastowy. To, jak długo będzie goić się blizna i jakie (oraz jak intensywne) dolegliwości bólowe będzie powodować, jest kwestią indywidualną.

Zwykle jednak gojenie się trwa około 6 tygodni. Intensywny ruch może wydłużyć czas rekonwalescencji, dlatego przez te kilka tygodni dbaj o siebie szczególnie i ogranicz wysiłek fizyczny na tyle, na ile tylko jest to możliwe.

Blizna po cesarskim cięciu – niepokojące objawy

Proces gojenia się ran to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Istnieje jednak kilka objawów, które świadczą o tym, że coś poszło nie tak.

Problem z blizną po cc – jak zareagować?

Opatrunek zdejmuje się po kilku dniach. Następnie konieczne jest codzienne, systematyczne oczyszczanie i osuszanie rany. O tym, jak to robić, poinstruuje Cię lekarz prowadzący lub położna. Jeśli jednak pomimo przestrzegania reguł, zauważysz objawy, takie, jak:

  • wysoka temperatura;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • bolesność i opuchnięcie rany;
  • wydzielina z rany o nieprzyjemnym zapachu,

bezwzględnie i natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być bowiem objawy świadczące o zakażeniu.[3]

[1] https://www.webmd.com/baby/what-to-know-about-cesarean-scars

[2] Ibidem

[3] https://www.tommys.org/pregnancy-information/giving-birth/caesarean-section/recovering-home-after-c-section