Left Arrow Right Arrow
blizny - rodzaje, leczenie, czym smarowac hr

Blizny – rodzaje, leczenie, czym smarować, aby szybko zniknęły?

Blizny to pamiątki po wielu wydarzeniach – silnych zranieniach, przebytym trądziku, cesarskim cięciu. Powstają w wyniku przerwania ciągłości tkanki skórnej, której struktura już nie wraca na dawne miejsce. Jedni uznają je za swój znak rozpoznawczy, symbol własnej historii, większość jednak uparcie chce się ich pozbyć lub choć trochę zmniejszyć ich widoczność. Czy to w ogóle możliwe?

Blizny – rodzaje i procesy ich powstawania

To, czy będziemy w stanie zapanować nad bliznami, ich wyglądem i czy damy radę je wyleczyć, by zniknęły, zależy od ich rodzaju, głębokości i wieku. Wszystko to jest uwarunkowane procesem ich gojenia. Świeże blizny pojawiają się na skórze tuż po wyleczeniu i odpadnięciu strupków. Możemy być jednak pewni, że ślady na ciele pozostaną z nami, jeśli uparcie będziemy rozdrapywać formujące się lub zasychające już strupki (co niestety zdarza się dość często).

Płytkie rany potrafią się szybko zregenerować, nie pozostawiając znaku. Najgorzej skóra radzi sobie z głębokimi uszkodzeniami oraz tymi, które powstają podczas nieleczonego lub źle leczonego trądziku.

Blizny dzielimy w zasadzie na cztery rodzaje:

  • przerostowe – są to ślady, które zostają na naskórku tuż po wygojeniu się rany. Kiedy skóra ulega nadmiernemu napięciu, blizna może się powiększać, ale zwykle w granicy uszkodzenia. Może się także zmniejszać.
  • atroficzne – to znaki, które zostają na skórze po przebytych trądziku lub ospie wietrznej w wyniku niedoboru kolagenu. Prezentują się jako niewielkie wgłębienia w tkance.
  • bliznowce – to blizny, które widzimy w postaci dużych i twardych zgrubień. Tworzą się przez nadmiar kolagenu w skórze po jej uszkodzeniu. Mogą się silnie rozrastać poza obręb rany. Bywają też bolesne i wywołujące napięcie naskórka.
  • rozstępy – ślady będące często nieodzownym elementem ciąży. Powstają w wyniku szybkiego i silnego rozrastania się ciała (skóry), najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu. Są także typowe dla osób, które bardzo szybko rosną w wieku dojrzewania lub cierpią na nadwagę lub znaczne wahania masy ciała.
Rodzaje blizn - przykłady

Zwykle mamy szanse zmniejszyć widoczność lub zniwelować świeże blizny. Jednak, jeśli zaniechamy odpowiedniej pielęgnacji i ewentualnego leczenia, mogą się one stać starymi bliznami, już bardzo trudnymi do usunięcia (najczęściej już tylko za pomocą medycyny estetycznej).

Jak i czym smarować świeże blizny, by szybko zniknęły?

Tu liczy się przede wszystkim czas reakcji. Jeśli rozpoczniemy pielęgnację lub leczenie na wczesnym etapie powstawania blizn, mamy dużą szansę ich uniknąć bądź sprawić, że będą mało widoczne. Systematyczność i konsekwencja w działaniu mogą zaowocować pożądanymi efektami.

Świeżą ranę należy regularnie oczyszczać i osuszać, a następnie smarować ją preparatami antyseptycznymi, które nie pozwolą na wniknięcie do organizmu patogenów. Dobrze, by kosmetyki miały łagodną formułę, tak, aby nie podrażniły skóry w miejscu uszkodzenia. Dodatkowo – nie zrywajmy strupków! Ponowne uszkadzanie rany nie pomoże w uniknięciu blizn, a może je nawet pogłębić. Po zagojeniu się uszkodzenia, miejsce tworzenia się śladu smarujmy delikatnymi kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi (starajmy się nie wystawiać skóry na słońce), a także produktami silnie nawilżającymi i regenerującymi (np. z gliceryną, olejami roślinnymi, olejkami eterycznymi). Unikajmy za to stosowania silnie oczyszczających preparatów, np. żeli pod prysznic, bogatych w mocne surfaktanty (substancje myjące), jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) bądź SLES (Sodium Laureth Sulfate). Jak leczyć takie świeże blizny? W aptekach znajdziemy specjalne żele lub plastry na rany, które przyspieszą gojenie, zregenerują tkankę skórną i pomogą uchronić nas przed pojawieniem się znaków na naskórku. Produkty dodatkowo zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci z jej struktury, zapewniając jej dużą elastyczność.

Jeśli blizny, które pojawiają się na ciele, to rozstępy, ważna jest profilaktyka. Aby ich uniknąć bądź zmniejszyć ich widoczność, należy pielęgnować skórę codziennie w okresie ciąży i jeszcze długo po niej. Najlepsze w tym przypadku będą kosmetyki oparte na olejach roślinnych i olejkach, które wykazują silne właściwości nawilżające, odbudowujące, wzmacniające i odżywcze. Takie preparaty uelastyczniają tkankę, poprawiają produkcję kolagenu i zachowują w skórze optymalny poziom nawodnienia. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku specjalistyczny olejek Bio-Oil, którego formuła jest wypełniona kompleksem olejów roślinnych i olejków eterycznych (olej słonecznikowy; olejki nagietkowy, rozmarynowy, rumiankowy i lawendowy) i witaminy E. Dzięki temu zmniejsza widoczność blizn (różnych rodzajów!), przebarwień i rozstępów, co zostało udowodnione klinicznie. Regularne stosowanie preparatu przez minimum 8 tygodni widocznie poprawia wygląd skóry. Wcześnie rozpoczęta pielęgnacja z olejkiem Bio-Oil pozwoli na uniknięcie różnych blizn, nie tylko rozstępów.

Czym smarować świeże blizny, by szybko zniknęły? Specjalistyczny olejek Bio-Oil

Jak usuwać i pielęgnować stare blizny?

Stare, już dawno wygojone rany, przekształcają się w widoczne blizny. Ich usunięcie jest bardzo trudne i w większości przypadków nie odbędzie się bez pomocy specjalistów medycyny estetycznej. Najczęściej niweluje się je za pomocą kilku różnych zabiegów:

  • laserowych – to kosztowna metoda, jednak najbardziej skuteczna. Za jej pomocą można także usunąć niechciane tatuaże.
  • mikrodermabrazji – zabieg polegający na ścieraniu powierzchni naskórka za pomocą mikrokryształków.
  • peelingów chemicznych – pomocne w przypadku płytkich i niewielkich blizn. Oprócz niwelowania śladów pobudzają naskórek do produkcji nowych wiązań kolagenowych i elastynowych.
  • terapią osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi.

Dodatkowo, oprócz powyższych zabiegów, ważna jest sama pielęgnacja. Sięgajmy codziennie po balsamy, kremy bądź olejki nawilżająco-odżywcze. Najlepiej aplikować je tuż po kąpieli, kiedy skóra jest rozpulchniona i lepiej przyjmuje składniki aktywne z kosmetyków. Substancje czynne pobudzą naskórek do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

Co jest najlepsze na blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe są najbardziej uporczywe i sprawiają dyskomfort psychiczny. Zwykle są widoczne na twarzy, dekolcie i plecach – miejscach, których nie zakrywamy. Nic dziwnego, że wiele osób chce się ich pozbyć. Jak to zrobić? Usuwanie blizn po trądziku wesprą preparaty bogate w łagodzącą i nawilżającą alantoinę, kwas hialuronowy, witaminy C i E, hesparynę oraz ekstrakty z roślin cebulowych. Substancje działają uelastyczniająco na tkankę skórną i zmniejszają rozrastanie się znamion. Oczywiście najskuteczniej poradzą sobie wspomniane już wyżej zabiegi laserowe i peelingi chemiczne.

Polecamy również domowe sposoby. Przebarwienia i blizny po trądziku rozjaśni i zniweluje mieszanka soku z cytryny, miodu i oleju jojoba. Wystarczy stosować taką mieszankę 2 razy w tygodniu, jednocześnie pielęgnując twarz olejkiem Bio-Oil. Tylko codzienna aplikacja kosmetyków nawilżająco-odżywczych wspomoże walkę z niechcianymi śladami na skórze. Dodatkowo nie zapominajmy o dokładnym oczyszczaniu cery rano i wieczorem. Koniecznie usuwajmy makijaż przed snem, by tkanka skórna miała szansę się zregenerować w nocy.