Left Arrow Right Arrow
cera normalna pielęgnacja za pomocą olejku hr

Cera normalna. Czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Cera normalna to ta niemal idealna. Jest gładka, dobrze nawilżona, ma równy koloryt i jest zdrowo zaróżowiona. Nie ma z nią żadnych problemów – jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Takiej cerze wystarczy minimum pielęgnacyjne, by zachowała swoją dobrą kondycję. Nie oznacza to jednak, że pielęgnację można zaniedbać. Czym charakteryzuje się skóra normalna i czego potrzebuje?

Cera normalna, czyli jaka?

Cera normalna to ta bezproblemowa. Przez wiele osób jest uważana za idealną – bo w istocie nie ma z nią żadnych większych problemów. Jest zdrowo zaróżowiona, nie reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce, mróz czy wilgoć. Jest doskonale napięta i jędrna, a to wszystko dzięki temu, że jest świetnie nawodniona.

Na cerze normalnej nie występują rozszerzone naczynka krwionośne, zaskórniki ani zmiany trądzikowe. Skóra normalna dobrze reaguje na produkty do pielęgnacji, a także ciepłą i zimną wodę. Po umyciu nie jest zaczerwieniona ani ściągnięta. Oprócz tego skóra normalna nie łuszczy się i nie swędzi. W drugą stronę jest podobnie: gruczoły łojowe pracują prawidłowo, dlatego skóra jest przyjemnie matowa i nie wykazuje tendencji do powstawania zaskórników ani rozszerzonych porów. Po prostu ideał!

Codzienną pielęgnacją dąży się do tego, by skórę doprowadzić właśnie do tego stanu. Niestety, choć cera normalna jest marzeniem wielu osób, w rzeczywistości niewielu może się nią cieszyć. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w wielu przypadkach zarówno skórę suchą i wrażliwą, jak i mieszaną i tłustą, można “podreperować” odpowiednią pielęgnacją i zbliżyć ją do cery normalnej!

Jak pielęgnować cerę normalną?

Jesteś szczęśliwą posiadaczką cery normalnej? Pielęgnacja takiej skóry ogranicza się w zasadzie do minimum. Nie oznacza to jednak, że możesz zaniedbać codzienne rytuały pielęgnacyjne – w takim przypadku po pewnym czasie jej stan może się pogorszyć, a powrót do punktu wyjścia będzie długi i niekoniecznie łatwy.

Pielęgnacja cery normalnej obejmuje te same kroki, co w przypadku każdego innego typu skóry. Podstawą jest więc:

  • demakijaż i oczyszczanie – rób to co najmniej dwa razy dziennie. Mycie twarzy łagodnym żelem przeznaczonym do pielęgnacji cery normalnej jest zalecane rano i wieczorem. W nocy także gromadzą się na niej zanieczyszczenia jak pot, kurz i roztocza. Oczyść ją, zanim rano zaaplikujesz krem! Wieczorny demakijaż (jeśli się malujesz) i oczyszczanie to także obowiązkowy punkt programu pielęgnacyjnego. Zmyjesz zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia, a także przygotujesz skórę do przyjęcia składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych nakładanych na noc;
  • tonizowanie – każda cera, niezależnie od typu, po kontakcie z wodą ma zaburzone pH. Dlatego zawsze po myciu twarzy przetrzyj ją wacikiem nasączonym tonikiem lub spryskaj ją hydrolatem, by przywrócić prawidłowe pH. Dzięki temu będzie w lepszej kondycji, a także lepiej przyjmie składniki odżywcze z kosmetyków;
  • nawilżanie – każdy rodzaj cery wymaga nawilżenia. Skórę normalną możesz nawilżać kosmetykami zarówno o lekkich, hydrożelowych formułach, jak i tymi o bogatszej konsystencji (np. w zależności od pory roku). Lekkie formuły będą dla niej wystarczające, a te bogatsze nie przeciążą jej;
  • ochrona UV – skórę, niezależnie od typu, zawsze należy chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Powoduje ono fotostarzenie się skóry, co skutkuje szybszym powstawaniem zmarszczek oraz utratą jędrności i odporności na czynniki zewnętrzne. Dlatego jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się bezproblemową skórą normalną, zadbaj o fotoprotekcję!

Ważne – nawilżenie!

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry normalnej jest jej nawilżanie. Im lepiej skóra jest nawilżona, tym jest zdrowsza i silniejsza, a tym samym odporna na czynniki zewnętrzne. Jeśli zaniedbasz nawilżanie skóry normalnej, z czasem ulegnie ona osłabieniu, a następnie jej stan się pogorszy i może stać się cerą suchą i wrażliwą.

Dlatego zadbaj o to, by w codziennej rutynie pielęgnacyjnej znalazły się kosmetyki dobrej jakości o działaniu nawilżającym. Do pielęgnacji cery normalnej warto stosować również olejki. Mają one działanie nawilżające, zmiękczające i ochronne. Zmniejszają również utratę wilgoci z naskórka, dzięki czemu cera na dłużej zachowuje nawilżenie i elastyczność. Ponadto olejki uzupełniają poziom naturalnych olejów występujących w skórze, dzięki czemu cera jest jeszcze lepiej odżywiona, wygładzona, zmiękczona i wzmocniona.

Do codziennej pielęgnacji skóry normalnej, ale także suchej i wrażliwej, stosuj nowy, naturalny olejek Bio-Oil. To wyjątkowa kompozycja 14 drogocennych olejków naturalnych, które w łagodny, a przy tym skuteczny sposób wzmocnią i odżywią Twoją skórę. Kilka kropel olejku możesz dodać do ulubionego kremu albo zastosować go jako serum pod krem. Wypróbuj go też jako dodatek do żelu oczyszczającego – unikniesz w ten sposób efektu ściągniętej skóry. Olejek możesz aplikować również jako samodzielny kosmetyk, najlepiej na noc – jak Ci wygodnie! Bez obaw – olejek nie jest komedogenny, dzięki czemu jest lekki i dobrze absorbowany przez skórę, co zostało udowodnione w badaniach klinicznych.

Regularne stosowanie wysokiej jakości, naturalnych kosmetyków pozwoli kompleksowo zadbać o cerę. Przy skórze normalnej będzie najlepszą metodą na zachowanie jej w dobrej kondycji i zatroszczenie się o perfekcyjny wygląd.