Left Arrow Right Arrow
Cera u kobiety w ciąży hr

Cera w ciąży: dlaczego się pogarsza i jak należy o nią zadbać?

Hormony w ciąży mają wpływ na wiele zmian w organizmie. Co istotne, oddziałują również na stan skóry. Powodować mogą suchość, przebarwienia, pieczenie, zaczerwienienia, a nawet nieestetyczne krosty na twarzy. By temu zapobiec, warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy dbać o cerę w tym wyjątkowym okresie. Jakie są przyczyny suchej i swędzącej skóry? Z czego powinna składać się pielęgnacja cery w ciąży? Wyjaśniamy!

Spis treści:

 1. Charakterystyka cery w ciąży — dlaczego jej stan się pogarsza?
 2. Jakie problemy dotykają cerę w ciąży?
 3. Pielęgnacja cery w ciąży
 4. Jakich składników unikać w kosmetykach w trakcie ciąży?
 5. Podsumowanie

Charakterystyka cery w ciąży — dlaczego jej stan się pogarsza?

Ciąża to czas, w którym dochodzi do wielu zmian fizjologicznych w całym ciele kobiety. Dzieje się tak pod wpływem procesów metabolicznych, immunologicznych, a przede wszystkim hormonalnych, które determinują rozwijanie się płodu.

Przekształcenia te są również widoczne na skórze. Nie należy się ich jednak obawiać, ponieważ to naturalne zjawisko. Warto jednak pamiętać, że problematyczna i wrażliwa cera w ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a także cechuje się nadmierną reaktywnością na niektóre z bodźców[1]:

 • składniki kosmetyków,
 • wahania temperatury,
 • wiatr,
 • promienie słoneczne.

Jakie problemy dotykają cerę w ciąży?

W okresie ciąży często dochodzi do pojawienia się wielu problemów skórnych. Wśród nich wymienić należy:

 • suchość,
 • przebarwienia,
 • trądzik,

Sucha skóra w ciąży

Bardzo sucha skóra w ciąży pojawia się u kobiet za sprawą zwiększenia poziomu estrogenów. Zazwyczaj problem ten dotyka przyszłych mam, które mają delikatną cerę ze skłonnością do podrażnień. Dlaczego tak się dzieje?

Nadmierna produkcja estrogenów przyczynia się do zbyt wolnej pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu dochodzi do znikania krostek i wygładzenia cery.

Natomiast, gdy wydziela się zbyt mało łoju, skóra jest cieńsza. Co się z tym wiąże — nie jest odpowiednio nawodniona i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi (np. zmianami temperatur).

W efekcie dochodzi do pojawienia się czerwonej, swędzącej i przesuszonej skóry w ciąży.

Przebarwienia

Sucha cera w ciąży nie jest jedynym tego rodzaju problemem. Często pod wpływem silnego działania promieni słonecznych dochodzi do powstawania przebarwień zwłaszcza u kobiet ze skłonnościami do piegów i pieprzyków. Za sprawą zmian hormonalnych wszystkie plamki stają się o wiele bardziej wyraźne.

Nierzadko problemem w tym wyjątkowym dla kobiety czasie jest tzw. ostuda ciążowa. To nic innego jak powstawanie rozlewających się plam o ciemnej barwie na twarzy oraz całym ciele. Problem ten występuje zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny.

Przyszłe mamy powinny zatem ograniczyć ekspozycję swojego ciała na słońcu, a także zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną[2].

Trądzik w ciąży

W trakcie ciąży poprzez zwiększanie się poziomu progesteronu oraz androgenów dochodzi do pobudzenia pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do zwiększenia wydzielenia sebum. To z kolei powoduje zablokowanie ujścia gruczołów i stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii, czego efektem jest trądzik.

Pojawia się on w szczególności na twarzy i plecach. Zazwyczaj przyszłe mamy mogą zauważyć krosty na ciele w pierwszym trymestrze ciąży[3].

Pielęgnacja cery w ciąży

Cera w ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji. By zapobiec podrażnieniom oraz suchej skórze, na początku ciąży warto zadbać o jej nawilżenie.

Z kolei, chcąc uniknąć przebarwień, należy stosować odpowiednie preparaty z filtrami UV.

Nie można również zapominać o aktywności fizycznej i zdrowych nawykach żywieniowych.

Nawilżenie

Kobiety w ciąży powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie cery, aby zapobiec suchej skórze. W tym celu warto sięgać po wszelkie balsamy, olejki oraz masła o działaniu przeciwobrzękowym i zwiększającym elastyczność i sprężystość skóry.

Pomoc stanowią również naturalne oleje roślinne, takie jak[4]:

 • sojowy,
 • ze słonecznika,
 • lawendowy,
 • różany,
 • z nasion krokosza,
 • jojoba,
 • z nagietka,
 • rumiankowy.

Znajdziemy je, np. w naturalnym olejku Bio-Oil. Oleje są wzbogacone w naturalne filtry UV, które są uzupełnieniem podstawowej ochrony skóry przed przebarwieniami. Co istotne nie mają one toksycznych substancji dla dziecka rozwijającego się w łonie matki.

Warto także sięgać po kremy, a gdy skóra źle na nie reaguje, można wybrać kosmetyki ujędrniające do skóry wrażliwej, np. naturalny olejek Bio-Oil. Produkt przyczynia się do redukcji przebarwień i przywrócenia kolorytu. Co więcej, preparat za sprawą starannie dobranych składników nawilża i uelastycznia skórę.

Stosowanie preparatów do cery wrażliwej i unikanie przesuszania skóry

Sucha skóra w ciąży wymaga używania odpowiednich preparatów. Do mycia nie powinno się stosować mydła, a zamiast tego lepiej wybrać żel do skóry wrażliwej bądź kostkę myjącą. Ponadto wskazane jest mycie się pod prysznicem, a nie kąpiel w wannie, ponieważ może ona dodatkowo wysuszyć cerę.

Jednak, gdy już bardzo chcemy wskoczyć do wanny, zaleca się wlanie do wody odrobiny oliwki lub olejku natłuszczającego dla niemowląt. Stanowi to ochronę przed przesuszeniem.

Dieta i zdrowy tryb życia

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków warto również zadbać o właściwie zbilansowaną dietę oraz zdrowy tryb życia.

Przede wszystkim należy wyeliminować produkty bogate w cukier, a wzbogacić posiłki, które dostarczają organizmowi kompleks składników odżywczych. To również pozytywnie odbija się na kondycji skóry.

Ponadto nie można zapominać o adekwatnym nawodnieniu. Kobiecie w ciąży zaleca się picie minimum 2 l wody dziennie. Dzięki temu skóra zyskuje nawilżenie od środka i promienny wygląd[5].

Przyszłe mamy powinny także zadbać o odpowiednią higienę oraz jakość snu. Wysypianie się korzystnie wpływa na wygląd cery, dodając jej świeżości.

Co więcej, warto zadbać o wykonywanie lekkich ćwiczeń fizycznych bądź spacerów. Świeże powietrze dotlenia organizm, a ponadto pozytywnie działa na ogólną wydolność organizmu.

Używanie kremów z filtrami mineralnymi

Aby zapobiec przebarwieniom, zaleca się stosowanie kremów z filtrem mineralnym, który nie przenika do krwioobiegu ani w głębsze warstwy skóry. Chroni to rozwijającego się malucha w łonie matki.

Z kolei dla suchej skóry dodatkowym zabezpieczeniem może być używanie kremów o właściwościach nawilżających i zapewniających prawidłowe odżywienie. Warto wybierać preparaty o delikatnym działaniu, najlepiej ze składem pochodzenia naturalnego[6].

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy w ciąży

Należy również wdrożyć metody właściwej pielęgnacji twarzy. W tym celu zamiast mycia twarzy wodą lepszym wyborem jest przemycie jej preparatem do cery wrażliwej (może to być płyn micelarny). Z resztkami kosmetyku doskonale radzi sobie przegotowana woda lub termalna.

Następnie wystarczy przetrzeć twarz tonikiem, nałożyć krem i makijaż, który powinno zmywać się mleczkiem do cery wrażliwej. Czasami nie zaszkodzi również wypróbowanie peelingu enzymatycznego, co pomoże rozpuścić martwe komórki naskórka. Warto także skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych[7].

Jakich składników unikać w kosmetykach w trakcie ciąży?

W ciąży należy sprawdzać skład kosmetyków również ze względu na płód. Niektórych preparatów nie powinno się używać w tym wyjątkowym dla kobiety okresie, ponieważ mogą one wywierać toksyczny wpływ na dziecko oraz wpływać negatywnie na skórę.

Z tego względu nie można stosować[8]:

 • kwasów owocowych AHA (efektem mogą być podrażnienia oraz uszkodzenia płodu),
 • retinolu,
 • amoniaku (znajduje się w niektórych farbach do włosów),
 • triklosanu (to środek konserwujący niektórych preparatów),
 • kwasu salicylowego,
 • wszystkich substancji przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej,
 • związku kryjącego się pod nazwą Ethylhexyl Methoxycinnamate (obecny w kremach z filtrami).

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wrażliwa i wyjątkowo sucha skóra w ciąży wymaga właściwej pielęgnacji. Należy stosować preparaty o odpowiednim, najlepiej naturalnym składzie, aby nie zagrażały zdrowiu dziecka.

Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na kilka innych czynników i wyeliminować te, które dodatkowo mogą podrażniać skórę (np. wybierać szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie).

Jako przyszłe mamy zadbajmy o kompleksową opiekę naszej cery, aby zapobiec jej przesuszaniu. Oprócz kosmetyków do skóry wrażliwej nie zapominajmy o prawidłowej pielęgnacji skóry od wewnątrz.

Bibliografia:

[1] Mędrzycka-Dąbrowska W., Kwiecień K., Świąd skóry w okresie ciąży — przyczyny, profilaktyka i pielęgnacja https://www.termedia.pl/Swiad-skory-w-okresie-ciazy-8212-przyczyny-profilaktyka-i-pielegnacja,134,35054,1,0.html [dostęp online; 27.05.2022]

[2] Katta T. P., Panthalla V., Bondugula H. R., Gunda P., (2016). Pregnancy dermatoses. Journal of Evidence Based Medicine and Healthcare, 3(89), 4840-4845, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311336/ [dostęp online: 27.05.2022]

[3] Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2019.2-8.pdf [dostęp online: 27.05.2022]

[4] Kasprzak J., Jamróg M., (2014). Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies, 3, 4, http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf [dostęp online: 27.05.2022]

[5] Ibidem

[6] Suozzi, Kathleen et al. “Cutaneous Photoprotection: A Review of the Current Status and Evolving Strategies.” The Yale journal of biology and medicine vol. 93,1 55-67. 27 Mar. 2020 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7087054/ [dostęp online: 27.05.2022]

[7] Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry…, op.cit.

[8] Kasprzak J., Jamróg M., Zabiegi pielęgnacyjne…, op.cit.