Chropowata i szorstka skóra na rękach, twarzy lub innych częściach ciała często jest wynikiem przesuszenia skóry. Może też być objawem niektórych chorób. Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację cery poprzez stosowanie preparatów o działaniu nawilżającym i odżywiającym, by np. zapobiec szorstkiej pękającej skórze na dłoniach. Po jakie kosmetyki należy sięgnąć, aby wygładzić cerę? Co pomoże odbudować naturalną warstwę ochronną skóry? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Sucha skóra cechuje się osłabionym płaszczem lipidowym za sprawą zmniejszonej aktywności gruczołów łojowych. Z tego względu dochodzi do jej zmatowienia oraz łatwiejszej utraty wilgotności, co prowadzi do uczucia szorstkości i powstawania tzw. suchych skórek.
Przesuszona cera jest zazwyczaj:
Szorstka skóra na twarzy i innych częściach ciała to bezpośredni efekt przesuszenia. Przyczynami takiego zjawiska są[1]:
Procesy te mogą być zakłócone przez różne czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Przede wszystkim na przesuszenie oraz chropowatość skóry wpływ mają[2]:
Oczywiście poziom nawilżenia skóry zależy od prawidłowego nawadniania organizmu oraz zdrowo zbilansowanej diety. Czasami występuje tendencja do przesuszenia i szorstkiej skóry z powodu uwarunkowań genetycznych i nieodpowiedniej pielęgnacji.
Pomoc przynosi stosowanie preparatów, np. naturalnego olejku Bio-Oil, który można używać na twarz i całe ciało. Regularne sięganie po olejek wspiera proces wiązania wody, co ogranicza suchość i szorstkość skóry.
Szorstka skóra może być niedogodnością, która dotyka konkretnej części ciała. W zależności od lokalizacji przyczyny tego problemu mogą być różne[3]:
Chropowata i szorstka skóra na kostkach, dłoni oraz innych partiach ciała może być wywołana specyficzną chorobą, np.[4]:
W prawidłowej pielęgnacji skóry i szorstkości wywołanej chorobą pomoc stanowi konsultacja u lekarza. Dzięki odpowiednim badaniom specjalista jest w stanie dobrać odpowiednią metodę leczenia.
W pielęgnacji szorstkiej i chropowatej skóry kluczową rolę odgrywają:
Szorstka skóra twarzy i innych części ciała wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim nawilżenia. Stosowanie preparatów o takich właściwościach może poprawić jej wygląd, a także pomóc w ustaniu nieprzyjemnych dolegliwości.
Ponadto eliminacja problemu, jakim jest sucha i chropowata skóra, zwiększa jej ochronę i sprawia, że staje się mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.
By zapobiec szorstkiej skórze, warto sprawdzać skład preparatów oraz zwrócić uwagę na to zawarte były w nich takie substancje jak[5]:
Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków należy również zadbać o prawidłową dietę i poziom nawodnienia. Dzięki kompleksowej pielęgnacji zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz można zminimalizować objaw suchej oraz szorstkiej skóry.
Przyjmuje się, że kobiety powinny spożywać 2 l, a mężczyźni 2,5 l płynów dziennie. Zalecane jest picie czystej wody pozbawionej dodatków, takich jak substancje smakowe, barwiące lub zapachowe[6].
Bibliografia:
[1] Czarnecka-Operacz, Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, t.23, nr 2, s. 49–56. https://docplayer.pl/40651405-Sucha-skora-jako-aktualny-problem-kliniczny.html [dostęp online; 27.05.2022]
[2] B. Zegarska, M. Woźniak, M. Grupka, T. Zegarski, A. Fatz-Grupka, Ocena stanu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat przyczyn suchości skóry, jej profilaktyki i możliwości pielęgnacyjnych, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2008, t. 25, nr 3, s. 103–106, https://docplayer.pl/17453636-Ocena-stanu-wiedzy-i-swiadomosci-spoleczenstwa-na-temat-przyczyn-suchosci-skory-jej-profilaktyki-i-mozliwosci-pielegnacyjnych.html [dostęp online: 27.05.2022]
[3] Czarnecka-Operacz, Sucha skóra jako…, op.cit.
[4] Ibidem
[5] Ibidem
[6] M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020. https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf [dostęp online: 27.05.2022]