Left Arrow Right Arrow
Starzenie się skóry hr

Co powoduje starzenie się skóry i jak spowolnić ten proces?

Jakie są pierwsze objawy starzenia się skóry i w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć? Spowalnianie starzenia się skóry można osiągnąć między innymi poprzez stosowanie dobrej jakości preparatów, wśród których na rynku wyróżniają się olejki marki Bio-Oil. Podpowiadamy, jak spowolnić starzenie się skóry i na dłużej zachować młodość naszej cery.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry – na co zwrócić uwagę?

Już od około 25 roku życia na skórze zauważalne są pierwsze oznaki starzenia, do których zaliczają się:

1. Widoczna utrata jędrności i elastyczności skóry

Wiotkość oraz brak jędrności i elastyczności to jedne z najbardziej widocznych cech starzejącej się skóry. Skóra twarzy pozbawiona tych atrybutów wydaje się bardziej zmęczona, poszarzała i smutna, a co za tym idzie o wiele starsza. Taki stan sprawia także, że ogólne wrażenie stanu cery jest gorsze, rysy twarzy stopniowo zmieniają się, a zmarszczki są jeszcze bardziej zauważalne. Dodatkowo utrata jędrności może prowadzić także do powstania zmarszczek i bruzd na szyi.

2. Pierwsze zmarszczki

Zwykle pierwsze zauważalne zmarszczki to zmarszczki mimiczne powstałe na skutek poruszania mięśniami twarzy np. podczas uśmiechu. Z czasem zmarszczki te zaczynają się jednak pogłębiać na skutek mniejszej produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie, stają się coraz bardziej widoczne. Efekt ten zauważalny jest szczególnie w okolicach oczu i ust. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie w tych rejonach twarzy są najbardziej aktywne, a skóra w tych miejscach jest najcieńsza i najbardziej delikatna. Do pogłębienia zmarszczek przyczynia się także nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

3. Utrata naturalnego blasku

Szara, matowa cera to kolejny objaw starzenia się skóry i znak, że potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji. Szarawy odcień cery wskazuje bowiem na brak wystarczającego nawilżenia i oczyszczania. Wraz z upływem czasu skóra regeneruje się wolniej, a poziom kwasu hialuronowego spada. Prowadzi to często do nadmiernego rogowacenia się naskórka, który zalega na górnej warstwie skóry, zmieniając jej odcień. Aby zapobiegać temu procesowi, warto regularnie złuszczać naskórek i stosować mocno nawilżające kremy lub olejki.

4. Widoczne nierówności i przebarwienia

Rozszerzone pory, wągry czy inne niedoskonałości to zjawiska, które z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Starzejąca się skóra bez odpowiedniej pielęgnacji traci swój blask, a każda niedoskonałość staje się jeszcze bardziej uwypuklona. Zmiany zachodzące w skórze sprzyjają także powstawaniu przebarwień, szczególnie przy nadmiernej ekspozycji na słońce lub u osób palących.

Proces starzenia się skóry jest całkowicie normalny i wielu jego przyczyn nie można zmienić czy zatrzymać. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry, na które mamy wpływ. Holistyczne podejście do stylu życia, odżywiania i pielęgnacji może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zrozumienie, w jaki sposób czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływają na strukturę i funkcję skóry, może pomóc w wyborze właściwej pielęgnacji.

Przyczyny starzenia się skóry twarzy

Przyczyny starzenia się skóry twarzy związane są zarówno z aspektami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Niektóre przyczyny starzenia są całkowicie naturalne i nieuniknione. Nasz wiek biologiczny determinuje bowiem zachodzące w skórze zmiany oraz sprawność funkcjonowania komórek, która z roku na rok coraz bardziej maleje. Z biegiem czasu skóra produkuje coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasy hialuronowego, a co za tym idzie – szybciej traci nawilżenie i wolniej się regeneruje. Dużą rolę w procesie starzenia odgrywa także genetyka. Typ skóry, z którą się urodziliśmy, mają wpływ na to, jak szybko na jej powierzchni pojawiają się oznaki starzenia.

Jednak tym, co najbardziej wpływa na ogólny wygląd cery i szybkość starzenia się skóry są warunki zewnętrzne i stres oksydacyjny. Starzenie się skóry spowodowane jest bowiem nadmierną akumulacją uszkodzeń powodowanych przez tzw. wolne rodniki.

Wolne rodniki to z kolei reaktywne cząsteczki tlenu, które mają zdolność do uszkadzania wszystkich struktur komórkowych. W normalnych warunkach są one wychwytywane i neutralizowane przez antyoksydanty w skórze. Jednakże z biegiem czasu zdolność skóry do dezaktywacji wolnych rodników ulega zmniejszeniu, a rezultatem są kolejne jej uszkodzenia.

Stres oksydacyjny i produkcja wolnych rodników może być także przyspieszana przez czynniki takie jak:

 • Zanieczyszczenia występujące w miastach
 • Nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne
 • Palenie
 • Dieta pozbawiona wartościowych składników i produktów bogatych w przeciwutleniacze
 • Brak odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i oczyszczania

Co spowalnia proces starzenia się skóry?

Kluczowym elementem pomagającym spowolnić proces starzenia się skóry jest odpowiednie jej oczyszczanie i pielęgnacja skupiona na nawilżaniu i odżywianiu cery.

Aby skutecznie walczyć z objawami starzenia, warto wybierać kosmetyki o naturalnym składzie i z dużą ilością pielęgnujących skórę olejków. Do najbardziej polecanych składników należą na przykład:

 • Olejek słonecznikowy wzmacniający barierę skóry
 • Olejek różany pomagający w odbudowie skóry
 • Olejek jojoba wykazujący działanie naprawcze
 • Olej z pestek granatu wykazujący działanie lecznicze i przeciwzapalne
 • Olej sojowy posiadający właściwości odżywcze
 • Olejek z nasion chia korzystnie wpływający na nawilżenie

Powyższe składniki znaleźć można w produktach marki Bio-Oil – naturalnym olejku do skóry wrażliwej. Stanowi doskonałe preparaty do pielęgnacji skóry, których działanie zostało udowodnione w licznych badaniach klinicznych. Olejek nie zawiera barwników, konserwantów i sztucznych substancji zapachowych, dzięki czemu respektuje potrzeby najbardziej wrażliwej skóry.

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji ważne jest także zadbanie o odżywczą dietę i zdrowy styl życia. Odpowiednia ilość snu, unikanie używek i nawadnianie organizmu to czynniki pomagające spowolnić naturalny proces starzenia. Warto także chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i włączyć do codziennej pielęgnacji krem z wysokim filtrem.

Źródła:

 • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/02/ke2020.1-1.pdf
 • https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf