Left Arrow Right Arrow
Jak dbać o skórę, będąc w ciąży? Poradnik dla przyszłych mam hr

Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Planujesz macierzyństwo? A może Twoja pociecha już jest w drodze? Podpowiadamy, jak dbać o skórę kobiety w ciąży.

Jak dbać o skórę, będąc w ciąży? Poradnik dla przyszłych mam

Planujesz macierzyństwo? A może twoja pociecha już jest w drodze? Przed tobą czas radości i oczekiwania. Kompletowanie wyprawki, szkoła rodzenia, meblowanie wymarzonego pokoiku dziecięcego… Warto jednak, abyś zadbała przede wszystkim o zdrowie swoje i przyszłego maleństwa. Nie zaniedbuj swoich potrzeb! Ważna staje się także pielęgnacja skóry, która teraz narażona jest nie tylko na hormonalną burzę, ale i naprawdę spore wyzwanie w postaci ciążowego brzuszka. Czy da się uniknąć rozstępów? Jak złagodzić pieczenie i tkliwość skóry? Jakie kosmetyki będą bezpieczne dla Twojego zdrowia? Na co powinnaś zwrócić uwagę? W poradniku spróbujemy udzielić odpowiedzi na najbardziej nurtujące przyszłe mamy pytania.

Większa wrażliwość skóry

Pielęgnacja w ciąży to duże wyzwanie dla przyszłej mamy. Musisz zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i prawidłowy rozwój maleństwa. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie, mają swoje dobre, ale i uciążliwe strony. Warto złagodzić te mniej pożądane. Niewątpliwie do tych nieprzyjemnych skutków ciąży należy zwiększona wrażliwość skóry, jej częstsze i bardziej dotkliwe wysuszenie. Jest dużo bardziej podatna na podrażnienia, które stają się niezwykle dokuczliwe. Niewątpliwie największy wpływ na to ma zmiana gospodarki hormonalnej. Organizm zajęty wzmożoną produkcją estrogenu, nie nadąża z innymi procesami, między innymi pracą gruczołów łojowych. Mniejsza ilość łoju oznacza niedobory w warstwie lipidowej naskórka, stąd pojawiająca się tkliwość skóry. Jest to nieprzyjemne, ale nie niebezpieczne. Nie martw się, w twoim ciele właśnie zachodzi bardzo radykalna rewolucja, a to jeden z objawów. Skóra może Cię szczypać, piec czy nawet swędzieć. Jeśli dotychczas miałaś delikatną, jasną karnację, jesteś niestety bardziej narażona na te objawy.

Pielęgnacja

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty i kosmetyki dla kobiet w ciąży. To niezwykle pracowity czas dla organizmu, dlatego dobrze jest mu pomóc w niektórych procesach. Zatem, jak pielęgnować skórę w ciąży? Najważniejszy jest, rzecz jasna, zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie i suplementacja. Na rynku istnieją specjalne suplementy dla kobiet w ciąży, ale  nic nie jest tak dobroczynne , jak zdrowa, zbilansowana dieta oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach z wykluczeniem szkodliwych produktów. Natomiast Twoja pielęgnacja powinna opierać się na odpowiednich kosmetykach.

Do codziennej pielęgnacji skóry w ciąży idealny będzie specjalistyczny Olejek Bio-Oil. Pozwoli on zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów, będących wynikiem szybkiego przyrostu masy ciała. Kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka, więc odpowiednią pielęgnację najlepiej zacząć od profilaktyki i stosować preparat wcześnie – już będąc w ciąży. Polecamy wmasowywanie preparatu w  brzuch, piersi, uda, i pośladki  już od rozpoczęcia drugiego trymestru.

Radzimy, abyś zadbała również o nawilżenie skóry całego ciała. Tutaj na ratunek przychodzi drugi produkt – Żel do skóry suchej Bio-Oil.  Znajdziesz w nim aż 87% olejków, które bardzo intensywnie, dogłębnie nawilżają skórę. I, co ważne, bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiego filmu.

Czy to trądzik? Burza hormonalna na skórze twarzy

W ciąży kobiece hormony wariują. Musisz być przygotowana na totalną zmianę w wyglądzie twarzy. Skóra, która dotychczas świetnie reagowała na ulubiony krem do twarzy może się zbuntować, a to oznacza problemy skórne, z jakimi dotąd się nie borykałaś. Wypryski, rumienie, przebarwienia, a nawet piegi (!) mogą się pojawić bez zapowiedzi. Z drugiej strony, przez zmniejszoną produkcję łoju skóra może stać się wygładzona i pozbawiona krostek.  Konieczna jest wtedy zmiana nawyków pielęgnacyjnych i odpowiednie dobranie kosmetyków. Z reguły po porodzie wszystko wraca do normy, jednak przez dziewięć miesięcy musisz być gotowa na niezłą karuzelę hormonalną.

Zapobieganie rozstępom. Czy jest możliwe?

Wiele kobiet, słysząc słowo „rozstępy”, dają się ponieść przerażeniu. Zupełnie niepotrzebnie, jest to bowiem naturalny proces, który dotyczy nie tylko płci pięknej. Rozstępy pojawiają się na ciele, kiedy skóra nie nadąża nad procesem wzrostu. Dlatego u wysokich mężczyzn często można zaobserwować poziome rozstępy w krzyżowym odcinku pleców, u pływaków na ramionach, zaś u dojrzewających dziewcząt charakterystyczne paseczki w okolicach biustu, który czasem rośnie bardzo gwałtownie. W czasie ciąży również może mieć to miejsce, jednak częściej obserwuje się rozstępy na brzuchu. Dzięki wiedzy, jak dbać o skórę w ciąży możesz zapobiec gwałtownym rozstępom. Odpowiednio wcześnie wcierane olejki, najlepiej w połączeniu z masażem, poprawiają elastyczność skóry na brzuchu czy piersiach, a co za tym idzie – łagodzą skutki intensywnego rozciągania się skóry. Dbajmy o siebie, a nasza skóra na pewno nam się odwdzięczy.