Left Arrow Right Arrow
Jak dbać o skórę po 50? hr

Jak dbać o skórę po 50?

Skóra dojrzała bywa naprawdę wymagająca. Dowiedz się, jak ją pielęgnować, by odzyskała blask i młody wygląd.

Piękna w każdym wieku. Jak dbać o skórę po 50 roku życia?

Zmarszczki, utrata elastyczność, nadmierna suchość, przebarwienia – to problemy charakterystyczne dla cery dojrzałej. Z wiekiem nasza skóra traci naturalną zdolność do regeneracji. Ubywa kolagenu, ściany naczyń krwionośnych ulegają zniszczeniu, spowalnia metabolizm komórkowy – wszystko to sprawia, że twarz traci swój młody wygląd, zaczyna się przesuszać i wiotczeć. Zmienia się nie tylko kondycja cery, ale cały owal twarzy. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak dbać o skórę po 50 roku życia, by dodać jej sprężystości, blasku i młodego wyglądu. Ta walka nie jest przegrana – dobre kosmetyki, odpowiednia dieta i produkty odmładzające potrafią zdziałać cuda.

Skóra dojrzała – charakterystyka

Pielęgnacja u 50-latki powinna przebiegać tak, by dostarczyć skórze wszystkich niezbędnych jej witamin, minerałów i składników odżywczych. Włókna kolagenowe zaczynają zanikać już około 30 roku życia, a kiedy mamy 45 lat możemy już mówić o tym, że nasza cera jest dojrzała. Z takim określeniem wiąże się kilka cech. Skóra dojrzała to taka, która zaczyna wiotczeć, pojawiają się na niej zmarszczki, jest przesuszona i znacznie cieńsza niż jeszcze kilka lat wcześniej. Na buzi obserwujemy zmiany barwnikowe, a owal twarzy zaczyna ulegać zmianie. Przez utratę elastyczności skóra zaczyna opadać, dodając nam lat.

Wszystkie te problemy są wprost związane ze zmianami, które zachodzą w naszym organizmie. Z wiekiem zaczyna spadać poziom żeńskich hormonów. Estrogeny i progesteron odpowiadają m.in. za kondycję naszej cery. Im mniej ich jest, tym gorzej wygląda nasza buzia. Uszkodzeniu ulegają ściany naczyń krwionośnych, prowadząc do pogorszenia ukrwienia skóry. Na skutek zmniejszonej produkcji kolagenu opadają kąciki ust oraz policzki, zmienia się owal twarzy, a skóra szarzeje, traci elastyczność i wygląda na zmęczoną. Spowolniony metabolizm komórkowy oraz zmniejszona znacznie zdolność naskórka do regeneracji prowadzą do szybszej utraty wody i, co za tym idzie, nadmiernego przesuszenia. Jak widać, problemów jest sporo. Dlatego pielęgnacja skóry dojrzałej wielu z nas jawi się jako skomplikowany, złożony proces.

Jak dbać o skórę po 50 roku życia?

Wiek nie jest jedynym czynnikiem zagrażającym zdrowiu skóry. Wiele zależy od nas, od tego, jak będziemy dbać o zdrowie i jaką pielęgnację wdrożymy. Nasz tryb życia ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu. Żeby zachować piękno, świeżość i młodość należy zacząć troszczyć się o siebie odpowiednio wcześniej. Palenie tytoniu, alkohol, promieniowanie UV, zanieczyszczenia, nieodpowiednia dieta – wszystko to wpływa fatalnie na stan skóry. Jeśli uda nam się ograniczyć kontakt z tymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, będziemy w połowie drogi do sukcesu. Dlatego zawsze pamiętajmy o kremach z filtrem UV, odstawmy używki i jedzmy zdrowo. Na naszych talerzach powinny się pojawiać urozmaicone, zdrowe, pełne składników odżywczych produkty. Świeże warzywa i owoce, ryby morskie, nabiał, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste – oto pokarmy, które powinniśmy spożywać regularnie. Do tego oczywiście nawodnienie. Codziennie należy wypijać przynajmniej dwa litry wody. W diecie powinny się też znaleźć świeże soki z owoców i warzyw oraz napary ziołowe. Na zdrowie!

Pielęgnacja skóry u 50-latki. Nawilżanie przede wszystkim

Planując pielęgnację skóry dojrzałej, powinniśmy szczególnie skupić się na nawilżaniu. Przesuszona skóra szybciej się starzeje, widać na niej zmarszczki, staje się wiotka i podatna na podrażnienia. Wybierajmy sprawdzone, przebadane dermatologicznie kosmetyki. Doskonale sprawdzi się Bio-Oil, którego formuła oparta jest na odżywczych olejkach. Substancje tłuszczowe znajdziemy w warstwie rogowej naskórka, dlatego oleje najlepiej zdają egzamin w nawilżaniu skóry. Bio-Oil to połączenie wyciągów roślinnych i witamin, które pomagają w regeneracji i dogłębnie nawadniają. W składzie produktu obecne są składniki poprawiające elastyczność i przywracające gładkość oraz sprężystość, co pozwala na redukcję widoczności zmarszczek. Olejek dodatkowo  dogłębnie nawilża skórę, co w pielęgnacji po 50 roku życia jest szczególnie istotne. Wystarczy dwa razy na dobę nakładać preparat na skórę, by zauważyć pożądane efekty. Warto pamiętać, że podstawą dbania o siebie jest regularność i systematyczność. Kontynuujmy zabiegi, nie zaprzestając po kilku dniach. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników.