Left Arrow Right Arrow
Jak odżywić suchą skórę? hr

Jak odżywić suchą skórę?

Powiedz dość suchej i podrażnionej skórze! Zobacz jak ją nawilżyć i odżywić w kilku prostych krokach.

Pielęgnacja podrażnionej i suchej skóry. Jak ją odżywić?

Wakacje za pasem i chociaż tegoroczne lato z powodu pandemii i społecznej kwarantanny będzie różniło się od poprzednich, to i tak za kilka tygodni z chęcią sięgniemy po szorty, topy oraz stroje kąpielowe. Co się jednak dzieje, kiedy ze zdziwieniem patrzysz na kondycję swojej skóry po zimie? Suchość, łuszczenie, miejscowe przesuszenie, czy nawet zaczerwienienia i podrażnienia to problemy, z którymi spotka się wielu z nas w trakcie przymierzania wakacyjnych outfitów.

Sucha czy odwodniona? Sprawdź kondycję swojej skóry

Na początek musimy odróżnić suchą skórę od skóry odwodnionej. Odwodniona skóra jest bowiem stanem przejściowym i może dotyczyć wszystkich typów skóry. Charakteryzuje się miejscowym uczuciem ściągnięcia, które jest odczuwalne oraz widoczne szczególnie po kąpieli. Natomiast skóra sucha jest po prostu typem cery, zaraz obok przetłuszczającej się, problematycznej czy wrażliwej. Suchej skórze towarzyszy uczucie dyskomfortu wynikające z napięcia, łuszczenia, swędzenia oraz wyraźnej szorstkości w dotyku. Przy takich objawach najlepiej udać się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy. Obecna sytuacja nie sprzyja jednak wizytom w przychodni, a podstawową, bezpieczną pielęgnację, możemy z powodzeniem rozpocząć w domowym zaciszu. Zaniedbanie bowiem suchej skóry może prowadzić do atopii, a w skrajnych przypadkach nawet egzemy.

Nawilżenie to podstawa

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja suchej skóry, zanim wybierzemy się do lekarza? Istnieje kilka bezpiecznych sposobów na widoczne ukojenie i poprawę stanu suchej i odwodnionej skóry w domu. Dbanie o siebie od wewnątrz jest równie ważne, jak to na zewnątrz. Dlatego przede wszystkim: pijmy wodę! Nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla stanu naszej skóry. Dzięki temu zapewnimy jej sprężystość, świeżość i promienny wygląd. Odpowiednia ilość wody to ok. 2 litry dziennie.

Sucha skóra u kobiet

Kolejnym ważnym punktem jest dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków, które przynoszą natychmiastowe ukojenie, odżywienie oraz poprawę stanu skóry. Należy jednak szczególną uwagę zwrócić na skład żeli, balsamów czy kremów, po które sięgamy. Przy suchej skórze warto wybrać produkty hipoalergiczne oraz niekomedogenne, które jednocześnie w swoim składzie będą zawierały naturalne składniki takie jak oleje, masła i zioła. Pomogą one głęboko odżywić i utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia w warstwach naskórka. Doskonale sprawdzi się Żel Bio-Oil, który dzięki swojej olejowej formule doskonale radzi sobie z nawilżaniem nawet bardzo suchej skóry. Najlepszy będzie właśnie produkt w formie żelu, który świetnie się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. A nawadnia perfekcyjnie!

Podrażniona skóra – co robić?

Niestety, w najbliższym czasie nie tylko osoby ze skórą suchą oraz wrażliwą będą szczególnie narażone na podrażnienia. Tego lata, bez względu na temperaturę, każdy z nas będzie musiał nosić na twarzy ochronną maseczkę. Nieważne, z jakiego materiału będzie ona wykonana, przy wysokiej temperaturze oraz dużej ekspozycji na słońce, nasza skóra twarzy narażona będzie na otarcia oraz podrażnienia. Co więc warto zastosować na podrażnioną skórę? Pamiętajmy, żeby przed wyjściem z domu sięgnąć po ochronne, łagodzące oraz głęboko nawilżające preparaty, które pomogą uniknąć dyskomfortu. Bardzo pomocne będą tutaj szczególnie lekkie, chłodzące żelowe formuły, których już niewielka ilość przy niesie ulgę, ale także zapobiegnie powstaniu podrażnień. Po zdjęciu maseczki warto przemyć twarz i ponownie użyć kojącego kosmetyku.