Left Arrow Right Arrow
Jak usunąć rozstępy? hr

Jak usunąć rozstępy?

Wiele kobiet zastanawia się, jak zniwelować rozstępy. Sprawdź nasze metody i dowiedz się, jak pomoże Ci Bio-Oil.

Rozstępy. Skąd się biorą i jak je pokonać?

Niektóre z nas nazywają je tygrysimi paskami, traktują jako dowód siły kobiecego ciała. Inne po prostu ich nie znoszą. Rozstępy, bo o nich mowa, to jedne z częściej występujących zmian zarówno na kobiecej, jak i męskiej skórze. W tekście podpowiemy, co leży u ich podłoża i sprawdzimy, jak można im przeciwdziałać. Wyjaśnimy też, co zrobić, kiedy już się pojawią. Oto kompleksowy poradnik!

Jak wyglądają rozstępy na ciele?

Jeżeli widzisz na skórze podłużne, rozgałęzione paski, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawiły się u ciebie rozstępy. Ciało w tym miejscu może dodatkowo piec i swędzieć, być napięte.

Z czasem, jeśli nie zostanie wprowadzona żadna pielęgnacja, ślady te zmienią kolor na cielisty. Staną się bardzo podobne do blizn. Rozstępy zazwyczaj pojawiają się na pośladkach, piersiach, brzuchu, ramionach i udach. Zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Pojawiają się często u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne.

Jak powstają rozstępy?

Prawie zawsze pojawiają się u kobiet w ciąży (pomiędzy 6 i 7 miesiącem). To wtedy dochodzi do sporych zmian hormonalnych w organizmie i większego niż zwykle przyrostu masy ciała. Poza tym rozstępy mogą wystąpić u nastolatków oraz u osób, które bardzo szybko zwiększyły swoją masę mięśniową. 

Zmiana proporcji ciała i większa waga przyczyniają się do naciągnięcia skóry. W ten sposób włókna kolagenowe zostają osłabione, dochodzi do ich zdecydowanie za małej produkcji. Poza tym w ciąży rośnie poziom tzw. hormonu stresu – kortyzolu. Zakłóca on pracę fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej, a następnie osłabia włókna kolagenowe. Czy można coś z tym zrobić? Jak usunąć rozstępy i jak im zapobiegać?

Zacznij od prewencji

Duże znaczenie ma tu profilaktyka. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie. Kiedy skóra jest zmiękczona i bardziej elastyczna, zmniejsza się ryzyko powstania szpecących zmian.

Stosowanie olejku na usuwanie rozstępów

Zaleca się jednoczesne stosowanie różnego rodzaju gąbek i szczotek do masażu, które poprawią krążenie krwi. Oprócz tego ważne są: aktywność fizyczna, bogata w wartościowe składniki dieta oraz dobrze dobrana pielęgnacja.

Odpowiednia dieta – co powinna zawierać?

O piękne ciało warto zatroszczyć się kompleksowo. Jak się pozbyć rozstępów? Oprócz skutecznych kosmetyków dobrze jest zadbać o zbilansowaną dietę. Szczególnie cenna jest tu witamina A, która regeneruje uszkodzenia powstałe w tkankach.

Poza tym zatroszcz się o właściwą ilość witaminy C. Znajdziesz ją m.in. w wielu cytrusach oraz w różnych suplementach. Dlaczego jest tak ważna? Odpowiada za kondycję naczyń krwionośnych, a do tego wpływa na produkcję kolagenu. W twoich kosmetykach i diecie powinny znaleźć się też cynk oraz witamina E. Z tego względu w codziennej diecie nie może zabraknąć:

  • kasz,
  • mięsa,
  • roślin strączkowych,
  • gruboziarnistego pieczywa
  • orzechów.

Należy też ograniczyć zawartość soli w diecie. To ona bardzo często powoduje, że w organizmie gromadzi się woda.

Zatroszcz się o kondycję ciała

Co jeszcze pomoże na rozstępy? Kiedy już pojawią się na twoim ciele, pozostaną z tobą raczej na zawsze – nie pozbędziesz się ich całkowicie. Możesz jednak zadbać, aby były jak najmniej widoczne. Jednym ze sposobów jest po prostu sport. Skóra stanie się bardziej jędrna i wygładzona, a rozstępy płytsze. Jeżeli do tego dodasz odpowiednią dietę oraz pielęgnację możesz mieć nadzieję na bardzo korzystny rezultat.

Taką walkę z rozstępami połącz z aktywnym wypoczynkiem, np. z jazdą na rolkach, spacerami czy wycieczkami rowerowymi. Lepsze krążenie krwi pobudzi do pracy komórki skóry, a te wyprodukują więcej kolagenu.

Nie zapominaj o pielęgnacji

Wiele kobiet zastanawiających się na tym, jak usunąć rozstępy, mogłoby uniknąć tego problemu, gdyby wcześniej postawiły na właściwą pielęgnację. Dobrze dobrane balsamy i kremy pomogą uelastycznić skórę, sprawią, że będzie ona mniej podatna na takie zmiany. Program zapobiegawczy powinny wdrożyć do swojej codzienności zwłaszcza kobiety w ciąży i to już z początkiem drugiego trymestru. Muszą one jednak wybierać produkty bezpieczne, takie, które zostały dopuszczone do użytku dla ciężarnych.

Ważnymi składnikami walczącymi z rozstępami są m.in:

  • witaminy A, E i C – opóźniają proces starzenia,
  • związki krzemu – regenerują tkankę łączną i wpływają na nawilżenie skóry,
  • aloes – ma właściwości nawilżające,
  • skwalen – pobudzi komórki do produkcji kolagenu.

Co na rozstępy? Bio Oil – zatroszcz się o swoje piękno!

Jednym z produktów, który pozwala walczyć z takimi zmianami, jest Bio Oil. Wśród jego składników znalazły się między innymi witaminy E oraz A. Oprócz tego znajdziemy tu olejki roślinne, a konkretnie olejek z nagietka, lawendowy, rumiankowy oraz rozmarynowy. Środek przeznaczony jest nie tylko dla tych, którzy walczą z rozstępami. Można po niego sięgać także wtedy, kiedy skóra jest odwodniona, ma nierównomierny koloryt. Jego rozprowadzanie i wchłanianie jest bardzo przyjemne, a to za sprawą PurCellin Oil, który zapobiega powstawaniu tłustej warstwy na skórze.

Produkt dedykowany jest nie tylko kobietom w ciąży, ale też nastolatkom i tym, u których występują wahania masy ciała. Mogą go stosować jednocześnie osoby zmagające się zmianami pigmentacyjnymi oraz przebarwieniami powstałymi w wyniku wahań hormonalnych.