Wiele kobiet zastanawia się, jak zniwelować rozstępy. Sprawdź nasze metody i dowiedz się, jak pomoże Ci Bio-Oil.
Niektóre z nas nazywają je tygrysimi paskami, traktują jako dowód siły kobiecego ciała. Inne po prostu ich nie znoszą. Rozstępy, bo o nich mowa, to jedne z częściej występujących zmian zarówno na kobiecej, jak i męskiej skórze. W tekście podpowiemy, co leży u ich podłoża i sprawdzimy, jak można im przeciwdziałać. Wyjaśnimy też, co zrobić, kiedy już się pojawią. Oto kompleksowy poradnik!
Jeżeli widzisz na skórze podłużne, rozgałęzione paski, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawiły się u ciebie rozstępy. Ciało w tym miejscu może dodatkowo piec i swędzieć, być napięte.
Z czasem, jeśli nie zostanie wprowadzona żadna pielęgnacja, ślady te zmienią kolor na cielisty. Staną się bardzo podobne do blizn. Rozstępy zazwyczaj pojawiają się na pośladkach, piersiach, brzuchu, ramionach i udach. Zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Pojawiają się często u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne.
Prawie zawsze pojawiają się u kobiet w ciąży (pomiędzy 6 i 7 miesiącem). To wtedy dochodzi do sporych zmian hormonalnych w organizmie i większego niż zwykle przyrostu masy ciała. Poza tym rozstępy mogą wystąpić u nastolatków oraz u osób, które bardzo szybko zwiększyły swoją masę mięśniową.
Zmiana proporcji ciała i większa waga przyczyniają się do naciągnięcia skóry. W ten sposób włókna kolagenowe zostają osłabione, dochodzi do ich zdecydowanie za małej produkcji. Poza tym w ciąży rośnie poziom tzw. hormonu stresu – kortyzolu. Zakłóca on pracę fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej, a następnie osłabia włókna kolagenowe. Czy można coś z tym zrobić? Jak usunąć rozstępy i jak im zapobiegać?
Duże znaczenie ma tu profilaktyka. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie. Kiedy skóra jest zmiękczona i bardziej elastyczna, zmniejsza się ryzyko powstania szpecących zmian.
Zaleca się jednoczesne stosowanie różnego rodzaju gąbek i szczotek do masażu, które poprawią krążenie krwi. Oprócz tego ważne są: aktywność fizyczna, bogata w wartościowe składniki dieta oraz dobrze dobrana pielęgnacja.
O piękne ciało warto zatroszczyć się kompleksowo. Jak się pozbyć rozstępów? Oprócz skutecznych kosmetyków dobrze jest zadbać o zbilansowaną dietę. Szczególnie cenna jest tu witamina A, która regeneruje uszkodzenia powstałe w tkankach.
Poza tym zatroszcz się o właściwą ilość witaminy C. Znajdziesz ją m.in. w wielu cytrusach oraz w różnych suplementach. Dlaczego jest tak ważna? Odpowiada za kondycję naczyń krwionośnych, a do tego wpływa na produkcję kolagenu. W twoich kosmetykach i diecie powinny znaleźć się też cynk oraz witamina E. Z tego względu w codziennej diecie nie może zabraknąć:
Należy też ograniczyć zawartość soli w diecie. To ona bardzo często powoduje, że w organizmie gromadzi się woda.
Co jeszcze pomoże na rozstępy? Kiedy już pojawią się na twoim ciele, pozostaną z tobą raczej na zawsze – nie pozbędziesz się ich całkowicie. Możesz jednak zadbać, aby były jak najmniej widoczne. Jednym ze sposobów jest po prostu sport. Skóra stanie się bardziej jędrna i wygładzona, a rozstępy płytsze. Jeżeli do tego dodasz odpowiednią dietę oraz pielęgnację możesz mieć nadzieję na bardzo korzystny rezultat.
Taką walkę z rozstępami połącz z aktywnym wypoczynkiem, np. z jazdą na rolkach, spacerami czy wycieczkami rowerowymi. Lepsze krążenie krwi pobudzi do pracy komórki skóry, a te wyprodukują więcej kolagenu.
Wiele kobiet zastanawiających się na tym, jak usunąć rozstępy, mogłoby uniknąć tego problemu, gdyby wcześniej postawiły na właściwą pielęgnację. Dobrze dobrane balsamy i kremy pomogą uelastycznić skórę, sprawią, że będzie ona mniej podatna na takie zmiany. Program zapobiegawczy powinny wdrożyć do swojej codzienności zwłaszcza kobiety w ciąży i to już z początkiem drugiego trymestru. Muszą one jednak wybierać produkty bezpieczne, takie, które zostały dopuszczone do użytku dla ciężarnych.
Ważnymi składnikami walczącymi z rozstępami są m.in:
Jednym z produktów, który pozwala walczyć z takimi zmianami, jest Bio Oil. Wśród jego składników znalazły się między innymi witaminy E oraz A. Oprócz tego znajdziemy tu olejki roślinne, a konkretnie olejek z nagietka, lawendowy, rumiankowy oraz rozmarynowy. Środek przeznaczony jest nie tylko dla tych, którzy walczą z rozstępami. Można po niego sięgać także wtedy, kiedy skóra jest odwodniona, ma nierównomierny koloryt. Jego rozprowadzanie i wchłanianie jest bardzo przyjemne, a to za sprawą PurCellin Oil, który zapobiega powstawaniu tłustej warstwy na skórze.
Produkt dedykowany jest nie tylko kobietom w ciąży, ale też nastolatkom i tym, u których występują wahania masy ciała. Mogą go stosować jednocześnie osoby zmagające się zmianami pigmentacyjnymi oraz przebarwieniami powstałymi w wyniku wahań hormonalnych.