Left Arrow Right Arrow
Pielęgnacja dłoni za pomocą olejku hr

Misja – piękne dłonie. Pielęgnacja dłoni i paznokci na każdą porę roku

Piękne i zadbane – są nazywane naszą wizytówką. Pomimo tego, że w czasie pandemii zwyczaj podawania sobie ręki na przywitanie odchodzi do lamusa – aksamitnie gładka skóra i nienaganny manicure to wciąż pożądane cechy! Poza tym zniszczone dłonie, z połamanymi paznokciami i odstającymi skórkami mogą boleć, a także powodować dyskomfort. Jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni i paznokci, by zawsze zachwycały swoim pięknem?

Skóra dłoni – charakterystyka

Skóra dłoni nie jest aż tak delikatna, jak ta na twarzy. Może naprawdę wiele wytrzymać! Kilka wyjść z domu bez rękawiczek zimą, czy wielogodzinne szorowanie łazienki przy użyciu ostrej chemii – nie od razu zauważysz, że dzieje się coś niedobrego. Jednak te czynniki zazwyczaj nie występują samodzielnie. Ich kumulacja szybko sprawi, że stan skóry na rękach stanie się opłakany. Poznaj największych wrogów pielęgnacji dłoni i paznokci.

  • Środki do dezynfekcji na bazie alkoholu – w czasie pandemii prawdziwą zmorą dla dobrostanu rąk jest używanie płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu. Co prawda, środki te bezlitośnie zwalczają wirusy i zapobiegają rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, jednak są zabójcze dla naturalnej ochrony lipidowej naszych rąk. Aby zminimalizować ich szkodliwe działanie, wybieraj te żele do dezynfekcji, które oprócz alkoholu zawierają jeszcze składniki odżywcze, na przykład aloes. W domu zastąp dezynfekcję alkoholem dokładnym myciem rąk z użyciem mydła. Ma ono podobną skuteczność w usuwaniu wirusów, a nie działa tak destrukcyjnie na skórę.
  • Chemia gospodarcza – uważaj na wszystkie środki czyszczące! Sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach i bezwzględnie używaj rękawiczek w przypadku, kiedy produkt jest oznaczony jako żrący! Brak takiego zabezpieczenia może zakończyć się poparzeniami, o wiele bardziej uciążliwymi i groźnymi dla zdrowia niż sucha skóra na dłoniach. Mechaniczna ochrona w trakcie wykonywania prac domowych nie tylko ochroni skórę, ale również przedłuży trwałość manicure – zarówno zwykłego, jak i hybrydowego.
  • Zmienne warunki atmosferyczne – rękawiczki to pomoc w pielęgnacji dłoni i paznokci nie tylko w trakcie prac domowych! Ochrona przed mrozem to podstawa! Inaczej skóra stanie się szorstka i nieprzyjemna. Podobnie w przypadku ostrego słońca – latem krem z filtrem UV to must have!
  • Ogólny stan zdrowia organizmu – nawet najlepsza pielęgnacja dłoni nie pomoże, jeżeli w naszym organizmie pojawią się niedobory substancji odżywczych. Bruzdy na paznokciach mogą być spowodowane brakiem witamin z grupy B, cynku i żelaza. Pękające skórki to najprawdopodobniej niewystarczająca ilość witaminy A i H. Jeżeli pomimo wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji problemy te nie ustąpią, warto wybrać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania krwi.

Jak dbać o dłonie?

Aby skutecznie dbać o dłonie, nie wystarczy jedynie unikać czynników szkodzących. Warto również włączyć odpowiednie rytuały piękna do swojej codziennej rutyny. Regularne stosowanie kremu do rąk to podstawa! Dobrze jest wybrać produkt, który zostawi po sobie lekką warstwę ochronną, tzw. film. Nie wszyscy lubią uczucie, które towarzyszy używaniu tego typu produktów. W takim wypadku można używać czegoś lżejszego, jednak z większą częstotliwością.

Najlepszym rozwiązaniem jest naturalny olejek Bio-Oil na dłonie. Stworzy on tak zwaną okluzję, czyli bazę, która przygotuje skórę do przyjęcia kolejnych produktów nawilżających – tym samym zwiększa ich działanie. Olejek na dłonie świetnie sprawdza się w zimę, kiedy to wszystkie produkty, zawierające wodę w składzie, „zamarzają” na dłoniach. Wskutek tego, zamiast nawilżać podrażnioną skórę dłoni, mogą ją dodatkowo wysuszać.

Dobrą praktyką jest również robienie cotygodniowego spa dla dłoni. W trakcie zabiegu zrób manicure i peeling mechaniczy – świetną zabawą będzie przygotowanie produktu DIY na bazie kawy, cukru lub soli! Po takim oczyszczeniu nałóż maskę specjalnie przeznaczoną dla dłoni lub ulubiony olejek. Warto nałożyć bawełniane rękawiczki, aby kosmetyk lepiej zadziałał. Kompres zostaw na 15-30 minut, po czym delikatnie go zmyj. Po wszystkim wklep ulubiony krem do rąk.

Regularne powtarzanie takiego zabiegu pielęgnacyjnego dłoni, powinno przynieść poprawę ich wyglądu, a także podtrzymać ten stan! Dodatkową zaletą jest jego elastyczność, zwłaszcza jeżeli użyjesz produktów DIY. W zależności od tego, czy skóra potrzebuje nawilżenia, czy odżywienia, użyj aloesu, miodu lub treściwej mieszanki olejów!

Jak dbać o paznokcie?

Czy wiesz, że paznokieć jest martwym wytworem skóry? Oznacza to, że kiedy już wyrośnie, nie mamy wpływu na jego jakość. Owszem, możemy go przycinać, polerować, wyrównywać, a nawet przyspieszać jego wzrost, używając produktów działających na tzw. macierz paznokcia. Jednak to, w jakim jest stanie, odbija kondycję naszego organizmu. Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A+E i te z grupy B, pomoże zadbać o wyrastanie zdrowych paznokci! Warto obserwować ich wygląd, ponieważ często to właśnie tam w pierwszej kolejności widać wszystkie niedobory witamin!

Jak jeszcze zadbać o paznokcie? Możesz ochronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami. Regularne zabezpieczanie odżywką wzmacniającą i piłowanie z pewnością pomoże oraz zapobiegnie ich rozdwajaniu się i łamaniu. Włącz elementy pielęgnacji paznokci do cotygodniowego spa dla dłoni. Odpowiednio zadbane i zabezpieczone, odżywione od środka organizmu, będą wyglądać pięknie, nawet bez skomplikowanych zabiegów kosmetycznych!