Left Arrow Right Arrow
Odbudowa bariery hydrolipidowej olejkami hr

Naruszona warstwa hydrolipidowa: objawy i sposoby odbudowy

W dobie pandemii wszyscy na nowo zaczęliśmy rozmawiać o higienie i dbać o przestrzeganie jej zasad. Dziś już chyba każdy wie, jak prawidłowo myć ręce, a stosowanie żeli antybakteryjnych przestało być kojarzone z przewrażliwionymi osobami. Ktoś mógłby powiedzieć: bardzo dobrze, przecież im czyściej, tym lepiej! Jest w tym sporo prawdy, jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach nadmierne oczyszczanie skóry może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Czy da się przesadzić z czystością i troską o higienę? Jak najbardziej! Sprawdź, jakie mogą być skutki zbyt częstego i dokładnego szorowania się!

Czym jest warstwa hydrolipidowa skóry?

Skóra człowieka – nasz największy organ – pełni wiele ważnych funkcji. Wytwarza witaminę D3, a za pośrednictwem gruczołów potowych reguluje temperaturę i częściowo kontroluje gospodarkę wodno-elektrolitową całego ciała. Oprócz tego skóra spełnia jeszcze jedną ważną rolę – izoluje nasze wewnętrzne organy od czynników zewnętrznych, co czyni z niej swego rodzaju tarczę ochronną: zarówno przed bakteriami i wirusami, jak i po prostu uszkodzeniami mechanicznymi.

Skóra chroni nas, a czy jest coś, co może ochronić ją – nie licząc noszonych przez nas ubrań? Natura wszystko dobrze zaprojektowała, dlatego też na powierzchni ciała człowieka znajduje się pewnego rodzaju biologiczny płaszcz ochronny, zwany warstwą hydrolipidową. Co to właściwie jest? Najprościej rzecz ujmując, to mieszanka sebum, wytwarzanych przez komórki skóry tłuszczy, oraz potu. Nie brzmi to może zbyt atrakcyjnie, jednak z pewnością spełnia swoją fizjologiczną funkcję! Jeżeli jesteś ciekawa szczegółowego składu, zerknij na poniższą listę:

Płaszcz hydrolipidowy człowieka – skład:

  • naturalny czynnik nawilżający – mieszanina związków chemicznych, odpowiedzialnych za utrzymanie nawilżenia warstwy rogowej skóry.
  • białka strukturalne – takie jak między innymi: kolagen, elastyna
  • wolne kwasy tłuszczowe – kwas linolowy i linolenowy
  • skwalen – jest coraz bardziej popularnym składnikiem w kosmetyce
  • lipidy naskórkowe – ceramidy, cholesterol trójglicerydy itp.

Jeżeli stosujemy kremy lub balsamy do ciała – również one dołączają do tej niemal niewyczuwalnej dla nas warstwy okluzyjnej. Co więcej, na wpływ na jej skład ma również nasza dieta oraz poziom nawodnienia organizmu.

Dlaczego warto dbać o swoją warstwę hydrolipidową?

Aby skóra mogła prawidłowo działać, musi zachować swoje podstawowe właściwości. Zdrowa i zadbana – nie ma problemu z przesuszeniem czy odwodnieniem. Jest również w stanie wytrzymać więcej, dzięki swojej elastyczności. Dzieje się tak, ponieważ płaszcz hydrolipidowy ochrania ją, zapewniając odpowiednie warunki do funkcjonowania, a także zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek.

Do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry dochodzi za każdym razem, kiedy działamy na nią środkami myjącymi. Zbyt mocne oczyszczenie, przetrzymywanie środków myjących, częste peelingi, stosowanie kosmetyków o niewłaściwym pH lub tych, zawierających alkohol w składzie, mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu ochronnego płaszcza, a czasem nawet do całkowitego jego zniszczenia. Również długotrwała ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne – zimny wiatr, niskie temperatury, zbyt suche powietrze czy długie przebywanie na słońcu – przełożą się na pogorszenie jego stanu.

Jak rozpoznać, że mamy problem z warstwą hydrolipidową?

Uszkodzonej warstwy hydrolipidowej nie zobaczysz gołym okiem, jednak skutki takiego stanu rzeczy odczujesz – można powiedzieć – na własnej skórze. Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o tym, że doszło do zaburzeń w funkcjonowaniu płaszcza hydrolipidowego, będzie nagłe pojawienie się problemów z cerą. Mogą one być różne: przesuszenie w połączeniu z nadprodukcją sebum, miejscowe zaczerwienienia, nadwrażliwość na kosmetyki i niespotykane wcześniej reakcje alergiczne.

Z racji tego, iż bariera hydrolipidowa odpowiada między innymi za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, jej zaburzenia mogą objawiać się między innymi pogłębianiu się zmarszczek. Nie pozbędziesz się ich, dopóki nie odbudujesz zniszczeń i nie przywrócisz skórze utraconej równowagi!

Regeneracja krok po kroku – Bio-Oil na ratunek!

Jak odbudować barierę hydrolipidową? Pierwszym krokiem powinno być zrobienie kosmetycznego rachunku sumienia i zaniechanie tych praktyk, które doprowadziły ją do takiego stanu. Przyjrzyj się stosowanym kosmetykom – być może myjesz twarz zbyt mocnym żelem? Pomyśl o tym jak często wykonujesz peelingi i czy nakładasz potem odżywcze maski? Szukaj do momentu, aż nie znajdziesz satysfakcjonujących odpowiedzi – to już będzie połowa sukcesu! Następnie, zafunduj sobie domowe spa, w którego trakcie dogłębnie odżywisz swoją skórę.

By skutecznie odbudować barierę hydrolipidową – postaw na oleje. Zwłaszcza ich mieszanki – takie jak Olejek Naturalny Bio-Oil. Starannie dobrana kompozycja składników o strukturze jak najbardziej zbliżonej do składu ochronnego płaszcza skóry, wesprze naturalne zasoby organizmu w regeneracji. Oleje zawarte w Bio-Oil bogate są w kwas linolowy i linolenowy – są one naturalnymi składnikami płaszcza hydrolipidowego. Kwasy te mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i napięcia skóry. Działają przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie. Olejek Bio-Oil zawiera również olej sojowy (łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum), olej słonecznikowy (zapobiega starzeniu się skóry) i olej z nasion krokosza barwierskiego (idealny dla skóry problematycznej, ma właściwości antyoksydacyjne).

Naturalne oleje mają tę cechę, że są kosmetykami właściwie uniwersalnymi. Z powodzeniem sprawdzą się w pielęgnacji twarzy, włosów i innych części ciała, wymagających opieki. Ich używanie również nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Wystarczy wmasować produkt w oczyszczoną twarz, zwilżoną wcześniej ulubionym hydrolatem. Zabieg należy powtarzać – najlepiej na noc – tak długo, aż nie poczujesz, że Twoja skóra odzyskała dawny blask i jędrność!