Trądzik kojarzy się przede wszystkim z jednym z głównych problemów wieku młodzieńczego. Ropne krosty i zaczerwienienia pojawiają się w okresie dojrzewania i najczęściej są spowodowane zmianami hormonalnymi. Zdarza się jednak, że trądzik utrzymuje się również w dorosłym wieku, a nawet dopiero wówczas się pojawia. Kwestia hormonów to tylko jedna z przyczyn powstawania trądziku. Co jeszcze może go wywoływać? Jak pielęgnować skórę trądzikową i czego unikać? Podpowiadamy!
Trzeba wiedzieć, że trądzik młodzieńczy, czyli ten pojawiający się w okresie dojrzewania i mający podłoże hormonalne, to najczęściej występująca odmiana tej dolegliwości. Jednak ropne i zapalne krosty na twarzy, dekolcie, ramionach, a nawet plecach, mogą mieć również inne przyczyny:
Trądzik może mieć różną postać: zarówno pojedynczych zmian, jak i całych ognisk zapalnych. Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest istotnym czynnikiem warunkującym złagodzenie objawów, a nawet ich wyeliminowanie.
Jak dbać o cerę trądzikową? W pielęgnacji skóry dotkniętej tym problemem popełnia się najczęściej dwa błędy. To niedostateczne lub nadmierne oczyszczanie skóry. Jak więc właściwie pielęgnować cerę trądzikową? Podstawą jest ustalenie przyczyn występowania krost i zaskórników. Jeśli odpowiadają za to nieodpowiednie (zbyt ciężkie, zapychające pory skóry) kosmetyki, należy zaprzestać ich stosowania. Jeżeli zmiany są wynikiem zaburzeń hormonalnych, należy unormować gospodarkę hormonalną pod okiem specjalisty.
Oprócz tego bardzo ważna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna. Skórę trądzikową należy oczyszczać dokładnie, a jednocześnie delikatnie. Co się pod tym kryje? To przede wszystkim dokładne usuwanie makijażu, regularne mycie skóry i stosowanie lekkich, a przy tym głęboko nawilżających kosmetyków pielęgnacyjnych. Preparaty używane do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinny zawierać w składzie alkoholu. Co prawda ma on właściwości antybakteryjne, jednak przy tym wysusza skórę, uszkadzając (dosłownie zdzierając) naturalny płaszcz hydrolipidowy. Im bardziej skóra będzie wysuszona, tym więcej sebum będzie z czasem produkować, a tym samym będzie powstawać więcej zmian. W efekcie skóra będzie dodatkowo podrażniona, a to będzie powodować kolejne nieprzyjemne dolegliwości.
Stosuj więc łagodne i lekkie kosmetyki oczyszczające bez alkoholu, za to zawierające substancje antybakteryjne, o działaniu ściągającym, odświeżającym i normalizującym wydzielanie sebum. Unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia: na palcach znajduje się mnóstwo bakterii, przez co mogą powstawać kolejne zmiany zapalne. Dbaj o regularny i dokładny demakijaż oraz oczyszczanie skóry.
Wybieraj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej, ale także suchej i wrażliwej. Jeśli przebieg trądziku jest w Twoim przypadku dość ostry, a skóra wyjątkowo nadreaktywna na czynniki zewnętrzne, sięgnij po dermokosmetyki lub preparaty przepisane przez dermatologa.
Na pojedyncze zmiany możesz stosować również specjalne żele lub kremy o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym. Unikaj wyduszania czy przebijania krostek!
Pielęgnacja skóry trądzikowej zakłada jej głębokie nawilżanie. Dobrze nawodniona skóra jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, staje się również bardziej napięta i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawilżona skóra lepiej się regeneruje, zmniejszają się również zaczerwienienia i łuszczenie.
Cera trądzikowa jest również osłabiona i wrażliwa, dlatego warto stosować łagodne, odżywcze kosmetyki przeznaczone także do pielęgnacji cery wrażliwej. Istotne jest również to, by takie kosmetyki miały lekką konsystencję, dzięki czemu rozprowadzanie ich nie będzie wymagało tarcia po skórze czy wklepywania w nią preparatu. Doskonałym wyborem jest naturalny olejek Bio-Oil. To preparat na bazie olejków, którego skład jest w 100% naturalny, dzięki czemu przynosi natychmiastowe ukojenie i nawilżenie skórze. Zawarty w formule olejek lawendowy jest naturalnym środkiem antyseptycznym, a olejek nagietkowy przyspiesza regenerację skóry. Preparat szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze tłustego filmu, jest niekomedogenny i nadaje się nawet dla cery wrażliwej. Naturalne składniki to doskonała metoda na skuteczną pielęgnację skóry trądzikowej.
Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu w dbaniu o skórę podatną na zmiany trądzikowe jest regularność. Efekty nie pojawią się natychmiast! Należy więc uzbroić się w cierpliwość i dać kosmetykom czas na to, by zadziałały. Pielęgnujmy skórę kompleksowo, a ta na pewno nam się odwdzięczy.