Left Arrow Right Arrow
obwisła skóra na brzuchu hr

Pielęgnacja krok po kroku – jak dbać o skórę na brzuchu po ciąży?

Ciąża to radosny czas wypełniony ekscytującym wyczekiwaniem oraz przygotowaniami do powitania dziecka na świecie. Kiedy nadchodzi ta długo wyczekiwana chwila, wtedy życie rodziców skupione jest wokół nowego członka rodziny. Po porodzie jednak wiele kobiet rozpoczyna również swoją osobistą walkę o powrót ciała do formy sprzed ciąży. Obszarem, który szczególnie martwi świeżo upieczone mamy, jest brzuch. Ta część kobiecego ciała od zawsze przysparza wiele kompleksów, po urodzeniu dziecka ten problem może się jednak spotęgować. Co zrobić, by znów cieszyć się płaskim brzuchem oraz jędrną, zdrową skórą?

Co się dzieje ze skórą w ciąży?

Jedną z charakterystycznych cech kobiecej sylwetki jest gromadzenie się tłuszczu na udach, biodrach i brzuchu. Są to genetyczne predyspozycje, które wynikają ze sposobu życia naszych przodków. Niegdyś pełne kształty oraz zapas tkanki tłuszczowej świadczył o zdrowiu kobiety oraz stanowił jej ogromny atut. Niedawna moda sprawiła, że poszliśmy w zupełnie innym kierunku. Szczupłe, wysportowane i drobne ciało było uznawane za kanon, do którego dążyło wiele osób. Niestety szkodliwe i niemożliwe do osiągnięcia wzorce zaprowadziły nas do sytuacji, w której kobiety spodziewające się dziecka często pod wpływem opinii środowiska, bardziej martwiły się swoim wyglądem niż zdrowiem. To na szczęście bardzo się zmienia. Ruch body positive sprawił, że w przestrzeni publicznej zaczęły się pojawiać również ciała odbiegające od niedawnego kanonu. Zaczynamy się uczyć kochać siebie takimi, jakie jesteśmy. Bez względu jednak na to, co słyszymy lub widzimy w social mediach, w czasie ciąży należy dać sobie czas i dbać o siebie z miłością.

Ciało kobiety spodziewającej się potomka zmienia się bardzo dynamicznie, co jest zupełnie normalne. Na największe zmiany narażony jest szczególnie obszar brzucha. To tam magazynowane są największe ilości tkanki tłuszczowej, a skóra przez rosnące szybko dziecko jest narażona na dosyć mocne rozciąganie w krótkim czasie. Efektem są powstające rozstępy. Nie należy jednak z ich powodu wpadać w panikę! Dobrze jest je jednak smarować odpowiednimi olejkami już w trakcie ciąży. Dzięki temu skóra będzie miała większe szanse wrócić do swojego stanu sprzed ciąży. Czy jednak to wystarczy, by skóra brzucha po ciąży wyglądała tak, jakbyśmy sobie tego życzyły? To zależy od wielu czynników.

Skóra brzucha po ciąży

Lekarze twierdzą, że aby wrócić do stanu sprzed ciąży, nasza skóra na brzuchu potrzebuje od 6 do 12 tygodni[1]. Obwisła skóra na brzuchu po ciąży jest normalnym zjawiskiem, choć jej wygląd zależy od naturalnych predyspozycji młodej mamy, liczby przybranych kilogramów, a także jego wyglądu i stanu zdrowia przed porodem.

Aby ocenić stopień zniekształcenia brzucha związany z nagłą utratą kilogramów po urodzeniu dziecka, możemy zastosować skalę Pittsburgh Rating Scale:

  • stopień I: skóra jest sprężysta i napięta. Główny problem to nadmiar tkanki podskórnej.
  • stopień II: umiarkowana wiotkość powłok. Problemem jest tutaj rozejście mięśni prostych i nadmiar tkanki tłuszczowej poniżej pępka.
  • stopień III: duży nadmiar skóry, a także tkanki podskórnej poniżej pępka. Widoczna jest wiotkość mięśni, rozejście mięśni prostych i skośnych oraz rozstępy.
  • stopień IV: duży nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej powyżej i poniżej pępka oraz umiarkowany lub znaczny rozstęp mięśni.

Skala ta powinna służyć jedynie jako wyznacznik, który pomoże w dalszym radzeniu sobie z problemem. Pamiętaj, że powrót do formy sprzed ciąży wymaga czasu!

Jak dbać o skórę na brzuchu po ciąży?

Aby odpowiednio dbać o skórę na brzuchu po ciąży, warto zacząć pielęgnację od chwili, kiedy tylko dowiemy się o dziecku. Masaże ręczne czy specjalnymi masażerami za pomocą olejków Bio-Oil to dobry punkt wyjścia. Dzięki temu nawilżymy, odżywimy oraz ujędrnimy naszą skórę. Ważne, aby wybrany przez nas kosmetyk posiadał naturalny, przyjazny skład. Poza olejkami należy zwrócić uwagę na zawartość witamin: A, E oraz C. Kosmetyki z serii Bio-Oil są rekomendowane do stosowania przez cały przebieg ciąży, a także po jej zakończeniu. Ich skuteczność gwarantowana jest dzięki dobroczynnym substancjom pochodzenia naturalnego. Należą do nich m.in. olejek z nagietka, olejek lawendowy czy olejek rumiankowy.

Po ciąży należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i zadbać o rutynowe czynności pielęgnacyjne. Jeśli poczujemy się gotowe, warto skonsultować się lekarzem i jeśli ten wyrazi zgodę, pod okiem trenera personalnego rozpocząć ćwiczenia. Najważniejszym punktem jest tutaj wzmocnienie głębokich mięśni brzucha, ale koniecznie pod opieką specjalisty. Cenne mogą być również rady urofizjologa, który zdiagnozuje w jakim stanie po ciąży są nasze narządy wewnętrzne. Pamiętajmy, aby nie zaczynać gimnastyki samodzielnie, ponieważ możemy sobie jedynie zaszkodzić.

Dobrym codziennym nawykiem jest masaż bańką chińską połączony z olejkiem Bio-Oil. Dzięki zasysaniu skóry oraz tkanek poprawiamy ukrwienie oraz wspomożemy krążenie limfy.

W połączeniu z aktywnymi składnikami Bio-Oil w swojej własnej łazience możemy poddawać się skutecznemu zabiegowi, który po kilku tygodniach przyniesie wyraźne i zadowalające efekty.

Nie zapominajmy jednak o znaczeniu diety. Prawidłowe odżywianie zarówno przed, w trakcie, jak i po urodzeniu dziecka wpływa na kondycję naszej skóry. Warzywa, błonnik oraz owoce, a także zdrowe tłuszcze to podstawa! Po zakończeniu karmienia piersią nie rzucajmy się na wyniszczające głodówki czy posty. Jedzmy racjonalnie, a to w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami oraz masażami dobroczynnymi olejkami z czasem pozwoli nam cieszyć się znowu swoim dawnym wyglądem. Skóra po ciąży na brzuchu nie musi jednak wcale stanowić problemu. Jak to możliwe? Czasem warto po prostu zaakceptować siebie w każdej postaci. A wtedy codzienna pielęgnacja skóry z linią kosmetyków Bio-oil staje się przyjemnym i pełnym miłości do siebie rytuałem piękna.

[1] https://www.arsestetica.pl/blog/brzuch-po-ciazy-cwiczenia-zabiegi-domowe-sposoby/