Left Arrow Right Arrow
Kobieta w okresie menopauzy pielęgnująca skórę hr

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy i zaraz po niej

Przekwitanie to naturalna kolej rzeczy, która wywołuje zmiany w organizmie. Hormony przy i po menopauzie gwałtownie zmieniają swój poziom, przez co obniżają sprężystość naskórka. Brak elastyczności prowadzi z kolei do zmarszczek, rozstępów i niedoskonałości. Zobacz, jak odpowiednia pielęgnacja skóry w okresie menopauzy pomoże Ci w zachowaniu młodego wyglądu!

Skóra w okresie menopauzy — czym się wyróżnia?

Naskórek w trakcie przekwitania przechodzi przez charakterystyczne zmiany. Skóra w okresie menopauzy jest mniej elastyczna i tym samym bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek. Na twarzy pojawiają się również linie, które z czasem mogą ulegać pogłębianiu.

Kobiety przechodzące przez klimakterium mogą także zmagać się z przesuszonym, swędzącym naskórkiem i stopniowo zauważać plamy starcze. Brak nawilżenia jest też jedną z przyczyn rozstępów.

Jakie procesy w organizmie zachodzą w czasie klimakterium?

Przekwitanie dotyczy każdej kobiety, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jak okres menopauzy wpływa na stan skóry. Do kluczowych zmian należy wahanie poziomu pH, przez co naturalna warstwa ochronna zostaje naruszona. W konsekwencji naskórek jest bardziej podatny na czynniki zewnętrzne i potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Klimakterium sprawia też, że pielęgnacja skóry w okresie menopauzy musi uwzględniać redukowanie podrażnień i zaczerwienień. W trakcie przekwitania naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne i przejawiają się w postaci tzw. pajączków. Te mikrouszkodzenia z pozoru wyglądają niewinnie, jednak wraz z czasem mogą się powiększać i przekształcać np. w rumień. Warto więc zawczasu złagodzić ich stadium.

Zmiany hormonalne w okresie menopauzy

To, o czym mówi się najwięcej, to hormony przy menopauzie. Spadek estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych, znacząco pogarsza wygląd skóry. Gdy ich poziom jest zbyt niski, wzrasta liczba wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe i naruszają barierę naskórka. Cera staje się przez to wysuszona, mniej sprężysta i bardziej podatna na proces starzenia.

Pojawienie się zmarszczek to jednak nie jedyne, czego można oczekiwać w czasie przekwitania. Szalejące hormony przy menopauzie często prowadzą też do zmian skórnych i występowania trądziku.[1] Uwidacznia się on pod postacią krostek i grudek, zwykle w dolnych partiach twarzy.

Kolagen w okresie menopauzy

Szacuje się, że nawet do 30% kolagenu ze skóry ubywa w ciągu pierwszych 5 lat klimakterium.[2] Białko to jest swego rodzaju spoiwem, które łączy ze sobą tkanki. Jego braki są zauważalne gołym okiem — naskórek staje się wówczas mniej elastyczny, cieńszy i suchy.

Choć proces utraty kolagenu będzie postępował wraz z wiekiem, to odpowiednie kosmetyki mogą zredukować negatywne skutki tego procesu. Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna więc uwzględniać obecność antyoksydantów, czyli substancji, które zatrzymują działanie wolnych rodników.

Jak dbać o cerę w okresie menopauzy?

Zmiany zachodzące w organizmie w czasie przekwitania wpływają na kobietę wielowymiarowo. Hormony przy i po menopauzie powodują nie tylko wahania nastroju, ale także pogarszają wygląd całej skóry. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, by zadbać o swój naskórek, szybko odczujesz negatywne skutki klimakterium. Zobacz, jak możesz sobie z nimi radzić!

1. Zadbaj o zdrową dietę

Zbilansowany jadłospis to podstawa, od której warto zacząć walkę z niedogodnościami spowodowanymi wahaniami hormonów przy i po menopauzie. Dzięki mieszance witamin i minerałów dostarczysz do organizmu potrzebne mu składniki odżywcze. W ten sposób łatwiej będzie Ci wyrównać ewentualne niedobory i przywrócić równowagę w ciele.

Wśród produktów, po które należy sięgać, znajdują się m.in.:

  • wyroby mleczne — sery, jogurt, mleko;
  • artykuły pełnoziarniste — pieczywo, ryż brązowy, jęczmień;
  • warzywa — brokuły, szpinak, rukola;
  • owoce — banany, morele, czarne jagody.

Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Gdy Twój naskórek traci sprężystość i staje się przesuszony, przyjmowanie minimum 2l wody dziennie staje się szczególnie ważne.

2. Nie stresuj się

Wygląd ciała zależy nie tylko od produktów, jakie stosujesz, ale także od Twojego ogólnego samopoczucia. Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna więc być uzupełniona spokojem ducha i relaksem. Badania wykazują, że stres potęguje negatywne objawy klimakterium.[3] Jeśli zatem chcesz utrzymać młody i promienny wygląd, staraj się unikać nerwowych sytuacji i nadmiaru obowiązków.

3. Pielęgnuj skórę

Gdy zadbasz o ciało od wewnątrz, przyjdzie czas na pielęgnację skóry. Choć należy troszczyć się o nią przez całe życie, to jednak okres przekwitania jest momentem, w którym Twój naskórek wymaga wyjątkowej opieki. Kluczowe znaczenie ma systematyczność oraz dobór odpowiednich produktów.

Oczyszczanie

Pierwszym krokiem, od którego zaczyna się pielęgnacja skóry w okresie menopauzy i poza nią, jest oczyszczanie. Na tym etapie należy pozbyć się resztek makijażu i wszystkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na naskórku w trakcie dnia. Jeśli masz skłonności do podrażnień i zaczerwienień, staraj się wybierać kosmetyki przeznaczone do suchej i wrażliwej cery.

Tonowanie

Oczyszczona powierzchnia wymaga wyciszenia i stonowania. Tu z pomocą przychodzi tonik, który przywróci naturalny poziom pH i pomoże w odbudowie bariery ochronnej skóry. Jest to szczególnie ważny krok dla osób zmagających się z trądzikiem i stanami zapalnymi, które są spowodowane wahaniami hormonów przy i po menopauzie.

Odżywianie

Kolejnym etapem powinno być serum odżywiające do twarzy. W jego esencji znajdują się aktywne składniki wzmacniające działanie innych kosmetyków. Dzięki niemu produkty lepiej przenikają przez naskórek i szybciej przynoszą zauważalne efekty.

Nawilżanie

To, co powinno znaleźć się w każdej pielęgnacji skóry w okresie menopauzy, to nawilżanie. Zarówno twarz, jak i całe ciało muszą być otulone kremem lub balsamem, który zadba o odpowiednią ilość wody w naskórku. Warto sięgać po wyroby z kolagenem i naturalnymi olejami, np. z jojoba, nagietka czy nasion chia. 

4. Wybierz odpowiednie kosmetyki do skóry dojrzałej

W codziennej pielęgnacji skóry w okresie menopauzy pomogą Ci odpowiednio dobrane kosmetyki. Staraj się wybierać produkty dedykowane cerze dojrzałej. W ich składzie najczęściej znajdziesz antyoksydanty i substancje wspierające odbudowę naskórka.

Gdy szalejące hormony w okresie menopauzy zaczną skutkować zmarszczkami i rozstępami, sięgnij po naturalny olejek Bio-Oil. Jego formuła jest wypełniona roślinnymi olejkami, dzięki którym Twoja skóra menopauzalna zachowa elastyczność i sprężystość. W składzie pojawiły się również witaminy przywracające prawidłowy koloryt. Tak skomponowany kosmetyk to niezbędnik każdej dojrzałej kobiety!

[1] https://www.livehealthily.com/menopause/menopause-acne

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378512299000778

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33503073/