Left Arrow Right Arrow
Blizny potrądzikowe na twarzy hr

Problem nie tylko nastoletni. Jak się pozbyć przebarwień i blizn potrądzikowych?

Bolesne, nieestetyczne  wypryski kiedyś identyfikowane były z młodzieżą w okresie dojrzewania. Obecnie lekarze zauważają, że trądzik coraz częściej pojawia się u osób około trzydziestego, a nawet czterdziestego roku życia. U 20% dorosłych za takie zmiany odpowiadają hormony. U reszty najczęściej jest to stres, złe odżywianie oraz brak higienicznego stylu życia. O ile same niedoskonałości mogą zniknąć dzięki terapii wdrożonej po konsultacji z dermatologiem oraz odpowiedniej pielęgnacji, to przebarwienia oraz blizny potrądzikowe są nieco większym problemem. Jak sobie z tym poradzić i pozbyć się niechcianych zmian na skórze?

Jak powstają blizny po trądziku?

Trądzik to stan zapalny, przed którym nasz organizm próbuje się chronić. Układ odpornościowy wspomaga procesy gojenia uszkodzonej tkanki, jednak niestety jest to zazwyczaj za mało. Blizny powstają w wyniku bardzo głębokich krost, wyciskania ich oraz rozdrapywania. Wokół zmian trądzikowych pojawiają się bakterie, których trzeba się pozbyć odpowiednią pielęgnacją.

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku powinna być wizyta u dermatologa oraz odpowiednie badania, które wskazałyby przyczyny zmian skórnych. Niestety, nie zawsze jest to proste do określenia. Dlatego odpowiednią pielęgnację powinniśmy wprowadzić kiedy tylko zauważymy na swojej twarzy zmiany trądzikowe i podrażnienia. Pomogą w tym dermatologiczne żele do mycia twarzy, delikatne kosmetyki i gąbki myjące, np. konjack, które pomogą pozbyć się bakterii oraz nadmiaru łoju.

Nieestetyczne blizny. Czy można im zapobiec?

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która jest jednym z czynników zapobiegania powstawaniu blizn i przebarwień potrądzikowych. Skóra trądzikowa jest klasyfikowana jako tłusta, ponieważ wytwarza za dużo sebum oraz łoju. To właśnie nadprodukcja tych substancji w połączeniu z potem i bakteriami odpowiada za pojawianie się wyprysków. Oczywiście powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Mogą to być również zmiany hormonalne, efekt zażywanych leków, alergie czy predyspozycje genetyczne. W każdym z tych przypadków należy jednak dbać o skórę, by minimalizować i unikać powstawania ciągle nowych zmian trądzikowych.

Podstawą w dbaniu o skórę trądzikową jest oczyszczanie twarzy delikatnymi preparatami, które będą łagodzić stany zapalne i przywracać odpowiednią florę bakteryjną. Nie powinny one zawierać w swoim składzie alkoholu, który działa wysuszająco i może prowadzić do większych wysypów. Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Tutaj warto sięgnąć po lekkie, naturalne, ale przede wszystkim niekomedogenne olejki, takie jak olejek pielęgnacyjny Bio-Oil, który nawilży, odżywi i dostarczy skórze witamin bez jednoczesnego jej przeciążenia.

Na przebarwienia potrądzikowe warto również regularnie stosować toniki do skóry, które w swoim składzie mają kwasy owocowe oraz kwasy PHA. Mają one bowiem działanie złuszczające, a także hamują wydzielanie łoju. Raz w tygodniu powinno się także stosować peeling. Pamiętajmy jednak, by były to najlepiej peelingi enzymatyczne. Te z drobinami mogą prowadzić do rozdrapywania krost i przenoszenia bakterii po całej twarzy. Ważne również, aby nigdy nie wyciskać zmian trądzikowych! To niestety częsta przyczyna powstawania blizn i bruzd na naszych twarzach.

Blizny i przebarwienia. Jak je usunąć?

W procesie pozbywania się niechcianych blizn i przebarwień potrądzikowych bardzo pomocna może być wizyta u kosmetyczki. Różnego rodzaju zabiegi kwasami, elektrofale, maski i peelingi, o dużo większej mocy niż te wykonywane w domu mogą uratować naszą trądzikową cerę.

Jeśli chcemy pozbyć się ich samodzielnie, musimy odróżnić przebarwienia od blizn. Przebarwienia potrądzikowe są to bowiem czerwone plamki, które świadczą o ostatnim etapie gojenia zmian trądzikowych. W końcu znikają, a my możemy pielęgnacją jedynie przyspieszyć ten proces. Blizny natomiast to trwałe uszkodzenie skóry. Tutaj przydatne są zabiegi laserem oraz falami radiowymi.

W domu należy sięgnąć po pielęgnacyjne preparaty, najlepiej o naturalnym składzie, które będą stopniowo wygładzać naszą skórę. Olejek Bio-Oil, który został stworzony w oparciu o składniki pochodzenia naturalnego, doskonale zadba o cerę z wszelkimi niedoskonałościami, również tymi potrądzikowymi. Dzięki właściwościom łagodzącym oraz rozjaśniającym w ciągu kilku tygodni pomoże nam wyraźnie zniwelować niechciane zmiany. Warto codzienną pielęgnację połączyć z delikatnym masażem manualnym, który może się okazać skuteczny szczególnie w przypadku blizn.