Left Arrow Right Arrow
Regeneracja skóry za pomocą peelingu hr

Regeneracja skóry: twarzy, dłoni i ciała. Ile trwa i co pomoże?

Regeneracja skóry człowieka to naturalny proces, który stanowi pomoc w utrzymaniu zdrowego wyglądu. Ponadto przyczynia się do prawidłowego przebiegu wielu istotnych funkcji, za które odpowiada skóra. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega jej odnowa po różnego rodzaju uszkodzeniach. Co negatywnie wpływ na kondycję skóry? Ile trwa odbudowa naskórka? Jak można wspomóc ten proces? Wyjaśniamy!

Spis treści:

 1. Jaka jest budowa skóry?
 2. Jakie są funkcje skóry?
 3. Ile trwa regeneracja skóry?
 4. Rodzaje uszkodzeń naskórka
 5. Sposoby na regenerację skóry
 6. Składniki niezbędne do regeneracji skóry

Jaka jest budowa skóry?

Ludzka skóra jest zbudowana z kilku warstw:

 • naskórka — najbardziej zewnętrzna warstwa skóry osłania przed działaniem szkodliwych czynników, np. wodą, czynnikami chemicznymi, promieniowaniem UV, brudem,
 • skóry właściwej — leży tuż pod naskórkiem, przedzielona jest od niego błoną podstawną, warstwa ta amortyzuje działanie czynników zewnętrznych,
 • tkanki podskórnej — warstwa najgłębsza, tworzą ją tkanka łączna właściwa luźna, zawiera ona komórki tłuszczowe, dzięki czemu stanowi izolację przed gwałtownymi zmianami temperatur.

Jakie są funkcje skóry?

Skóra człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim bierze ona udział w procesach ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Do najważniejszych funkcji skóry zalicza się:

 • ochronę przed drobnoustrojami,
 • produkcję melaniny,
 • udział w procesie termoregulacji,
 • ochronę przed różnymi czynnikami fizycznymi oraz chemicznymi,
 • resorpcję substancji,
 • wytwarzanie witaminy D z udziałem promieni słonecznych.

Ile trwa regeneracja skóry?

Niestety, gdy dochodzi do uszkodzenia którejś z warstw, skóra potrzebuje czasu, aby się odbudować. Regeneracja skóry twarzy, dłoni i innych części ciała trwa około miesiąca, licząc od momentu naruszenia ciągłości komórek. Proces można oczywiście przyspieszyć za pomocą zabiegów kosmetycznych lub odpowiednio dobranych preparatów do pielęgnacji[1].

Czy da się przyspieszyć regenerację skóry?

Regenerację skóry można przyspieszyć, niezależne od tego, czy zależy nam na skórze twarzy, głowy, czy całego ciała warto poznać odpowiednie techniki pielęgnacyjne.

Ponadto należy zadbać o wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Przede wszystkim trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, czyli[2]:

 • zrezygnować z używek, np. papierosów, alkoholu,
 • zadbać o prawidłową jakość snu, relaks oraz wypoczynek,
 • ograniczyć kąpiele słoneczne,
 • wprowadzić codzienną dawkę ruchu,
 • nawadniać organizm,
 • dostarczać organizmowi wiele składników odżywczych i witamin.

Rodzaje uszkodzeń naskórka

Przetarcie skóry lub oparzenie to jedne z najczęstszych uszkodzeń tego narządu. Należy pamiętać, że skóra jest podatna zarówno na urazy mechaniczne, jak i działanie różnych czynników zewnętrznych, np. wiatru, niskich temperatur, promieni słonecznych, suchego powietrza.

Ponadto gorsza kondycja naskórka może mieć związek z chorobami, które prowadzą do utraty jego elastyczności.

Skaleczenia

Do skaleczeń bardzo często dochodzi podczas wykonywania codziennych prac kuchennych lub w trakcie majsterkowania.

W przypadku drobnego przecięcia naskórka oraz krwawienia wystarczy przemyć ranę woda utlenioną i nałożyć plaster. Na niewielkie rany cięte można także stosować opatrunki hydrokoloidowe, które przyspieszają proces gojenia.

W przypadku, gdy rana jest głęboka, należy nałożyć na nią gazę jałową, a następnie obandażować opaską i najlepiej zgłosić się do chirurga. W takiej sytuacji odbudowa skóry właściwej wymaga specjalistycznej pomocy oraz założenia szwów ułatwiających gojenie[3].

Poparzenia słoneczne

Chyba większość z nas uwielbia lato, plażę i słońce. Jednak nie można zapominać, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może przyczynić się do powstania oparzeń na skórze. Dlaczego tak się dzieje?

Powstawanie tego rodzaju uszkodzeń naskórka spowodowane jest główne działaniem promieniowania ultrafioletowego UVB, które również wywołuje przebarwienia na skórze.

Do pojawiania się bolesnych oraz wysiękowych zmian dochodzi, gdy dawka promieniowania UVB przekracza poziom, w którym to melanina traci swoje właściwości ochronne przed nadmiernym promieniowaniem.

Regeneracja skóry po oparzeniu słonecznym wymaga odpowiedniej pielęgnacji — jej podstawą są kosmetyki o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym podrażnienia[4].

Trądzik

Uszkodzenia naskórka na twarzy i innych częściach ciała powstają również wskutek problemów dermatologicznych, np. trądziku. Jest to bardzo powszechne schorzenie skóry, które dotyka głównie ludzi młodych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W efekcie tej dolegliwości powstają zaskórniaki, a także zmiany grudkowo-krostkowe na skórze. Wówczas często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, co prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych.

Regeneracja skóry twarzy po trądziku z reguły polega na stosowaniu specjalistycznych zabiegach kosmetycznych, np. z wykorzystaniem laserów[5].

Sposoby na regenerację skóry

Regeneracja skóry po lecie wymaga innej pielęgnacji niż zdarta skóra twarzy, czy cera problematyczna z trądzikiem, ale warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiednich preparatów. Dzięki temu wspomożemy proces odnowy skóry, która w zamian odwdzięczy się nam blaskiem i zdrowym wyglądem.

1. Olejki nawilżające

Ponadto warto również sięgnąć po różnego rodzaju olejki, np. naturalny olejek Bio-Oil, który stanowi bogactwo cennych komponentów.

Zawarty w nim olejek jojoba wykazuje właściwości naprawcze dla przerwanych barier skórnych, takich jak wypryskowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry i trądzik.

Dodatkowo produkt ten zawiera olejek różany, w którym obecny jest kwas retinowy (pochodna witaminy A). Składnik wspiera proces odbudowy skóry oraz chroni ją przed stanami zapalnymi.

2. Preparaty lecznicze, np. żele do mycia, toniki

Odpowiednie preparaty do regeneracji skóry są kluczowe we wsparciu odnowy naskórka. By dobrać kosmetyki, należy najpierw zweryfikować własne, indywidualne potrzeby swojej skóry. W szczególności trzeba określić typ cery, wiek, płeć.

Oczywiście preparaty pomocne w regeneracji naskórka na twarzy różnią się nieco od tych stosowanych w pielęgnacji dłoni.

Inne kosmetyki są również przeznaczone do regeneracji skóry po oparzeniach, laserze frakcyjnym, opalaniu, czy trądziku[6].

3. Zabiegi kosmetyczne

Warto również zwrócić uwagę na przeprowadzanie peelingów ciała oraz innych zabiegów złuszczających, które są pomocne w naturalnej regeneracji naskórka.

Ten etap pielęgnacji pozwala przygotować ciało na nałożenie odpowiednich preparatów, a także wzmacnia ich działanie. Peeling złuszcza martwy naskórek, a także oczyszcza ciało.

Nie zaleca się jednak jego wykonywania częściej niż 2 razy w tygodniu. Ponadto nie należy wykonywać peelingu bezpośrednio po opalaniu. Co więcej, po zabiegu trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry.

Składniki niezbędne do regeneracji skóry

Gdy już zorientujemy się, jakiej pielęgnacji wymaga nasza skóra, warto zwrócić uwagę na składniki zawarte w wybranych produktach.

W wielu balsamach, kremach, olejkach czy innych preparatach o właściwościach regenerujących zazwyczaj można zauważyć silnie skoncentrowane komponenty, takie jak:

 • witaminę E,
 • witaminę C,
 • witaminę A,
 • kwas hialuronowy,
 • enzymy,
 • gliceryna,
 • olej z awokado,
 • pantenol,
 • kwasy nukleinowe,
 • ekstrakty roślinne,
 • mikroelementy,
 • fitohormony.

Przykładowo witamina E na twarz lub inne części ciała nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Wszystko dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Przede wszystkim neutralizuje działanie wolnych rodników, ale również zwiększa elastyczność skóry i nadaje jej blasku.

Bibliografia:

[1] Takeo M, Lee W, Ito M. Gojenie ran i regeneracja skóry. Cold Spring Harb Perspect Med . 2015;5(1):a023267. Opublikowano 2015 Sty 5 doi:10.1101/cshperspect.a023267 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4292081/ [dostęp online: 22.06.2022]

[2] Sikora M., Szybka regeneracja skóry, https://www.doz.pl/czytelnia/a751-Szybka_regeneracja_skory [dostęp online: 22.06.2022]

[3] Tottoli EM, Dorati R, Genta I, Chiesa E, Pisani S, Conti B. Proces gojenia ran skóry i nowe technologie pielęgnacji i regeneracji ran skóry. Farmacja . 2020;12(8):735. Opublikowano 2020 5 sierpnia doi:10.3390/pharmaceutics12080735 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7463929/ [dostęp online: 22.06.2022]

[4] Gliwa E., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Wpływ promieniowania Uv na skórę, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/733/Gliwa_Gozdzialska_Jaskiewicz_Wplyw_promieniowania_UV_na_skore_2013.pdf;jsessionid=647287A6FF277B38638456ADFBCE252B?sequence=1 [dostęp online: 22.06.2022]

[5] Salagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-4.pdf [dostęp online: 22.06.2022]

[6] Sikora M., Szybka regeneracja skóry, https://www.doz.pl/czytelnia/a751-Szybka_regeneracja_skory [dostęp online: 22.06.2022]