Left Arrow Right Arrow
Różne rodzaje cery hr

Rodzaje cery: jak rozpoznać typ cery swojej skóry?

Problemy z cerą spędzają sen z powiek nie tylko kobietom. Sucha skóra, nieestetyczne błyszczenie czy wypryski. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być schorzenia dermatologiczne, ale również nieprawidłowo dobrana pielęgnacja. Kosmetyki, które będą zbyt silnie działały na naszą skórę, doprowadzą do powstania podrażnień. Z kolei za słabe – nie zadziałają w ogóle. Aby być w stanie optymalnie je dopasować, należy zacząć od podstaw: czyli określić rodzaj cery. Dowiedz się, jakie potrzeby ma Twoja skóra i wprowadź korzystne zmiany do pielęgnacyjnej rutyny!

Od czego zależy rodzaj cery?

Zacznijmy od pytania: co ma największy wpływ na naszą skórę? W tym miejscu mogą Ci przyjść na myśl takie czynniki jak: gospodarka wodno – hormonalna organizmu, dieta, stosowana pielęgnacja, czy stopień zanieczyszczenia powietrza w okolicy – i będziesz mieć po części rację. Jednak z perspektywy rozróżnienia rodzajów cery przez kosmetologów, a także naszej fizjologii: najważniejsze są gruczoły łojowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie naskórka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz kontrola odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Jak rozpoznać typ cery?

To od aktywności gruczołów łojowych będzie zależało to, jak określimy typ naszej cery. Im bardziej intensywne wydzielanie sebum – tym wyżej znajdzie się ona na skali od cery suchej do tłustej. Aby móc precyzyjnie określić typ cery, który posiadasz, możesz przeprowadzić analizę, korzystając z naszych wskazówek. Pamiętaj jednak, że w przypadku uporczywych problemów, które nie ustają po zastosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych, warto udać się po poradę do profesjonalnej kosmetyczki lub lekarza dermatologa.

Jakie wyróżniamy rodzaje cery?

Istnieją cztery główne rodzaje cery:

Już samo określenie ich głównego typu może zmienić myślenie o prawidłowej pielęgnacji. Tłusta skóra potrzebuje więcej oczyszczenia i lżejszych, nawilżających kosmetyków. Z reguły jest też bardziej odporna, dlatego przy jej pielęgnacji można wytoczyć nieco cięższe pielęgnacyjne działa. Zupełnie na odwrót jest ze skórą suchą: tu najlepiej sprawdzą się mocno odżywcze oleje i cięższe maski i kremy.

Podstawowe typy cery

Sucha – bywa cienka i szorstka, napięta i łuszcząca się. Ma skłonności do powstawania zmarszczek. Reaguje na słońce i mróz zaczerwienieniem, źle znosi przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Twoja cera jest sucha, jeżeli:

 • po umyciu twarzy pojawia się uczucie „ściągnięcia”;
 • obserwujesz pojawianie się małych, odstających skórek na przykład pomiędzy brwiami;
 • tłuste kremy lub oleje wchłaniają się błyskawicznie.

Normalna – to wymarzony typ cery. Skóra jest gładka, matowa i o równomiernym kolorycie. Nie ma tendencji do przetłuszczania ani przesuszania. Nie pojawiają się na niej suche skórki, zaczerwienienia czy nieestetyczne wypryski.

Twoja cera jest normalna, jeżeli:

 • jej pielęgnacja nie sprawia większych problemów;
 • nie błyszczy się, ale i nie jest sucha;
 • nie reaguje alergią na zabiegi pielęgnacyjne;
 • nie ma na niej widocznych zaskórników i porów.

Mieszana – to sprawiające nie lada problemy połączenie skóry suchej i tłustej. Najczęściej świeci się na czole, nosie i brodzie (w tak zwanej strefie T) – w tych miejscach czasem wyskakują zmiany trądzikowe czy zaskórniki. Z kolei reszta twarzy jest chronicznie przesuszona. Może mieć tendencje do łojotoku, a jednocześnie źle znosić zbyt drastyczne zabiegi oczyszczające.

Twoja cera jest mieszana, jeżeli:

 • odnosisz wrażenie, że jest miejscami zbyt sucha, a miejscami zbyt tłusta, szczególnie w strefie T;
 • mocno oczyszczające żele do mycia bywają zbyt mocne, a te łagodne nie do końca ją domywają;
 • czasem pojawiają się na niej wypryski;
 • masz problem z dobraniem odpowiedniego kremu.

Tłusta – na pierwszy rzut oka widać, że się świeci. Bywa usiana dobrze widocznymi, zaskórnikami i rozszerzonymi porami, które są charakterystyczne dla cery trądzikowej. Codzienne mycie żelem ze standardowym detergentem nie robi na niej większego wrażenia.

Twoja cera jest tłusta, jeżeli:

 • nie wyobrażasz sobie życia bez pudru matującego;
 • po dotknięciu twarzy dłonią zwyczajnie czujesz, że jest tłusta;
 • masz/miałaś w przeszłości problemy z trądzikiem;
 • regularnie musisz oczyszczać okolice nosa z zaskórników.

Dodatkowo, do niektórych z wymienionych wyżej typów skóry twarzy można przypisać łączące się z nimi podtypy. Ich określenie pomoże bardziej precyzyjnie dobrać pielęgnację. Dbanie o cerę według jej potrzeb jest ważne, gdyż nie tylko poprawia nasz wygląd, ale wpływa także na zdrowie całego organizmu.

Rodzaje cery

 • cera naczynkowa – Może współistnieć z każdym głównym typem skóry, ponieważ jej występowanie jest związane z tym co dzieje się pod powierzchnią tej warstwy.  Szczególnie narażone na tę dolegliwość są cery wrażliwe i delikatne. Za rumień i uczucie pieczenia – cechy charakterystyczne cery naczynkowej – odpowiadają rozszerzone naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje.  Aby zmniejszyć reaktywność naczynek, zaleca się unikanie picia kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu, spożywanie pikantnych potraw. Niezmiernie ważna jest też delikatna, kojąca pielęgnacja skóry i łagodne jej oczyszczanie.
 • cera wrażliwa/nadwrażliwa – często występuje w duecie z cerą suchą i naczynkową. Nierzadko problemy łączą się z różnego rodzaju alergiami skórnymi. Ten podtyp charakteryzuje się nadmierną reaktywnością na bodźce zewnętrzne – nie tylko w postaci zbyt mocnych kosmetyków. Posiadaczki cery wrażliwej powinny uważać zarówno na promienie słoneczne, jak i niskie temperatury, wiatr, słoną lub chlorowaną wodę, alergeny… W jej przypadku zaszkodzić mogą nawet zbyt silne emocje.
 • cera trądzikowa – Zazwyczaj występuje w okresie dojrzewania i wiąże się z szalejącą wtedy w organizmie burzą hormonów. Znane są jednak przypadki utrzymywania się dolegliwości skórnych u osób dorosłych. Co ciekawe, trądzik objawia się nie tylko w formie krostek. Jego skutkiem może być również nagromadzenie się zaskórników, grudki na twarzy, a nawet bolesne nacieki zapalne. W przypadku pielęgnacji tej cery bardzo ważna jest higiena, a także odpowiednie leczenie preparatami przepisanymi przez specjalistę. Eksperymenty na własną rękę mogą tylko pogorszyć sprawę.

Każdy z wyżej wymienionych typów i podtypów wymaga specjalnego traktowania. Znajomość rodzaju swojej cery pomoże Ci określić nie tylko zalecenia do stosowania w pielęgnacji, ale również przeciwwskazania. I pamiętaj: jeżeli nie jesteś pewna – umów się na wizytę do kosmetyczki lub lekarza. Czasem lepiej sięgnąć po pomoc profesjonalisty niż – działając na własną rękę – narobić więcej szkód.