Left Arrow Right Arrow
Rozstępy na brzuchu po schudnięciu hr

Rozstępy po schudnięciu – jak im zapobiec przy wahaniu wagi?

Rozstępy kojarzą się z przypadłością osób, które przybrały na wadze lub szybko rozbudowały masę mięśniową. Nikogo nie dziwi więc ich powstawanie na skórze u ciężarnych pań, sportowców, czy nastolatków w okresie intensywnego wzrostu. Mniej znaną, choć wcale nie rzadziej występującą przyczyną powstawania rozstępów, jest także spadek wagi. To dla wielu osób sprawa wcale nie tak oczywista, jak w przypadku przybierania na wadze czy szybkiego wzrostu. Dlaczego rozstępy przed i po schudnięciu się pojawiają? Czy można im zapobiec? Podpowiadamy!

Co to są rozstępy?

Rozstępy to defekt skóry, powstający najczęściej wskutek jej nadmiernego rozciągania. W takiej sytuacji włókna kolagenu i elastyny nie wytrzymują napięcia i dochodzi do ich rozerwania. Powstawanie rozstępów ma dwie fazy: zapalną i zanikową. W fazie zapalnej mają one postać czerwonych, różowych lub fioletowych pręg, które z czasem przybierają biały lub perłowy odcień – to z kolei faza zanikowa.

Czerwone pręgi to świeże rozstępy i w tej postaci najłatwiej zmniejszyć ich widoczność. Rozstępy tworzą się najczęściej w miejscach, w których skóra najbardziej pracuje i jest najbardziej napięta, a tym samym – narażona na nadmierne rozciąganie. To najczęściej brzuch, uda, pośladki, plecy i ręce (okolica barkowa u sportowców).

Rozstępy, podobnie jak blizny, są zbudowane z tkanki łącznej. Ich budowa jest bardzo podobna, dlatego w pielęgnacji mogą być one traktowane właśnie jak blizny. Przyczyn powstawania rozstępów jest wiele. Najbardziej znane to wahania hormonalne, gwałtowny wzrost (najczęściej w wieku nastoletnim) lub przybranie na wadze, a także szybki przyrost masy mięśniowej. Podatność na tworzenie się rozstępów może mieć również podłoże genetyczne. Im gorsza kondycja skóry, tym większe ryzyko podatności na uszkodzenia mechaniczne – w tym również na tworzenie się rozstępów.

Dlaczego rozstępy pojawiają się po schudnięciu?

Rozstępy po schudnięciu to stosunkowo częsta przypadłość – zwłaszcza wśród osób, które dość gwałtownie straciły kilogramy. Pojawiają się w miejscach wcześniejszego naciągnięcia skóry i mają postać wrzecionowatych prążków. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jedną z nich są predyspozycje genetyczne. Druga istotna kwestia, która może przyczyniać się do rozstępów po schudnięciu, to osłabienie skóry. Bardzo szybka utrata wagi często jest związana ze stosowaniem restrykcyjnej diety – a to prosta droga do niedoborów. Odbijają się one negatywnie także na kondycji skóry, osłabiając ją.

Rozstępy po schudnięciu mogą pojawić się również jako efekt szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Jeśli dieta była połączona z aktywnością fizyczną, która powoduje rozbudowę mięśni, to osłabiona skóra może sobie z tym gorzej poradzić – w efekcie czego powstają rozstępy.

Jak walczyć z rozstępami po schudnięciu?

Walka z rozstępami po schudnięciu zakłada przede wszystkim wzmocnienie skóry: pobudzenie mikrokrążenia, a także jej optymalne nawilżenie i odżywienie. Warto przyjrzeć się również swojej diecie – czy jest różnorodna i bogata w witaminy i minerały? Wiele z nich ma znaczący wpływ na kondycję skóry, a tym samym na jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Osłabiona skóra potrzebuje nawilżenia, odżywienia i uelastycznienia. Warto zadziałać kompleksowo: od wewnątrz i z zewnątrz. Pełnowartościowe posiłki, a także sumienna pielęgnacja kosmetykami o wielokierunkowym działaniu to podstawa do tego, by skóra odzyskała siłę i wytrzymałość!

Lubisz proste i skuteczne rozwiązania? Z pewnością więc polubisz specjalistyczny olejek Bio-Oil. To wiele korzyści dla skóry w jednym opakowaniu. Po pierwsze: kompleks witamin i olejków zadba o jej nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie. Dzięki temu, że skóra zostanie wzmocniona, będzie odporniejsza na rozciąganie, a tym samym – na powstawanie rozstępów. Po drugie – jego nietłusta i szybko wchłaniająca się formuła sprawia, że codzienne użytkowanie jest przyjemnością: olejek nie pozostawia na skórze tłustej, lepkiej warstwy. Po trzecie – olejek tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która zatrzymuje w niej wodę i składniki odżywcze. W redukcji rozległych rozstępów dobrze sprawdzą się też zabiegi mezoterapii i laseroterapii, jednak to już znacznie droższe rozwiązania.

Czy rozstępom po schudnięciu można zapobiec?

Istotnym elementem profilaktyki przeciw rozstępom jest wzmacnianie skóry. Jeśli jesteś w trakcie kuracji odchudzającej i boisz się, że po utracie kilogramów na skórze pojawią się niechciane pręgi, działaj profilaktycznie.

Zadbaj przede wszystkim o to, by dieta nie była uboga. Pobudzaj mikrokrążenie w skórze (dobre efekty przynoszą naprzemienne prysznice ciepłą i chłodną wodą oraz masaże kolistymi ruchami szorstką rękawicą lub gąbką). Manualne masaże, wykonywane np. podczas wcierania kosmetyków pielęgnacyjnych, to również dobry sposób na pobudzenie krążenia w skórze.

Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej włącz również aplikowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym, ujędrniającym i odżywczym. Dzięki temu skóra będzie lepiej przygotowana na wpływ czynników zewnętrznych, a także na rozciąganie.

Rozstępy po schudnięciu mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, w tym predyspozycji genetycznych, a także od trybu życia i codziennej pielęgnacji skóry. Im bardziej sumienna profilaktyka, tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemu!