Sucha, napięta, zaczerwieniona, a niekiedy także piekąca i szorstka – to cechy skóry suchej i wrażliwej. Cera wrażliwa zawsze jest sucha i odwrotnie: cera sucha zawsze jest wrażliwa. Dlaczego skóra twarzy jest napięta i jak pozbyć się tego uczucia? Podpowiadamy!
Ściągnięta skóra twarzy to typowy problem posiadaczy cery suchej i wrażliwej. Dlaczego tak się dzieje? Zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek. Pełni on funkcję ochronną, izolując jej kolejne warstwy od czynników zewnętrznych.
Naskórek powleka tzw. płaszcz hydrolipidowy, który stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą – zarówno przed odparowywaniem wilgoci z naskórka, jak i przed wnikaniem zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Płaszcz hydrolipidowy składa się z tłuszczów, kwasów tłuszczowych i ceramidów, które są produkowane przez skórę.
Uszkodzenie tej ochronnej warstwy skutkuje zaburzeniem jej funkcji zabezpieczającej. W efekcie woda odparowuje z naskórka szybciej, a skóra jest mniej odporna na wpływ czynników zewnętrznych. Wiatr, woda, wysoka lub niska temperatura, a także suche powietrze – wszystko to może sprawić, że zareaguje nadwrażliwie. W praktyce oznacza to tyle, że jej zdolności obronne zostają upośledzone, przez co nie radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi. Objawia się to właśnie w typowy sposób: zaczerwienieniem, ściągnięciem, przesuszeniem, szorstkością i niekiedy pieczeniem.
Niewłaściwa pielęgnacja, czyli przede wszystkim źle dobrane kosmetyki, a także pomijanie niektórych czynności pielęgnacyjnych to dwaj główni sprzymierzeńcy uczucia ściągnięcia skóry.
Ściągnięta skóra twarzy po umyciu lub demakijażu to pierwszy sygnał świadczący o tym, że jest ona sucha i wrażliwa. Uczucie ściągnięcia skóry twarzy po umyciu jest nieprzyjemne i zwykle nie przemija samo. Pomaga dopiero nałożenie nawilżających i kojących kosmetyków pielęgnacyjnych.
Napięta skóra twarzy po umyciu z reguły jest również błyszcząca. Niekiedy właśnie to błyszczenie można pomylić z nadmiernym wydzielaniem sebum, jednak jeśli towarzyszy mu właśnie uczucie napięcia, to bez wątpienia mamy do czynienia z wrażliwą i suchą skórą.
Czynnikami, które przyczyniają się do takiego stanu rzeczy, w głównej mierze są:
Sucha, napięta skóra twarzy sprawia spory dyskomfort, który odwraca uwagę od codziennych spraw. O przywrócenie jej komfortu warto zadbać już na etapie demakijażu i mycia buzi.
Używaj kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Nie musisz obawiać się, że nie poradzą sobie z domyciem zanieczyszczeń. Są tak samo skuteczne jak te dedykowane innym rodzajom skóry, z tą jednak różnicą, że zawierają składniki nawilżające, kojące i ochronne, dzięki czemu dbają o komfort wrażliwej skóry już na etapie oczyszczania.
Po każdym kontakcie buzi z wodą tonizuj ją (lub używaj hydrolatów – mają pH podobne do ludzkiej skóry) i aplikuj kosmetyki nawilżające i ochronne. Jeśli się malujesz, zwróć również uwagę na to, by kosmetyki, których używasz, nie zawierały alkoholu – może to powodować niepotrzebne wysuszenie i podrażnienie skóry.
Warto zaopatrzyć się w mgiełki nawilżające, których możesz używać w ciągu dnia do odświeżania i nawilżania buzi, gdy tylko poczujesz taką potrzebę!
Sucha i wrażliwa skóra wymaga szczególnej troski. Podstawą jest jej dokładne, ale jednocześnie skuteczne oczyszczanie. Taka cera wymaga również dogłębnego nawilżania, ale także ochrony przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z naskórka. Niezbędne jest również odbudowywanie uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego, a także zapobieganie jego uszkodzeniom.
Dlatego do codziennej pielęgnacji stosuj łagodne kosmetyki o działaniu nawilżającym (i wiążącym wodę), odżywczym, kojącym i ochronnym. Jednym ze składników płaszcza hydrolipidowego są tłuszcze i kwasy tłuszczowe. To także składnik olejków roślinnych, które są jednym z najlepszych składników pielęgnujących cerę wrażliwą i suchą! Znajdziesz je między innymi w olejku Bio-Oil do pielęgnacji wrażliwej skóry. To kompozycja aż 14 drogocennych olejków roślinnych, które pomagają uzupełnić utracone naturalne oleje w naskórku.
Witaminy i kwasy tłuszczowe zawarte w olejku Bio-Oil pomagają więc wzmocnić barierę ochronną skóry, a tym samym zmniejszają ucieczkę wilgoci z niej. Przy regularnym stosowaniu skóra odzyskuje nawilżenie, jędrność i blask, a uczucie ściągnięcia jest znacznie zredukowane, a po czasie zostanie już tylko mglistym wspomnieniem.