Left Arrow Right Arrow
Olejki do skóry odwodnionej hr

Skóra odwodniona, czyli jaka? Sprawdzamy, jak z nią wygrać

Tryb życia, w tym nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, w widoczny sposób odciska piętno na wyglądzie. Nieprawidłowa dieta i źle dobrana pielęgnacja mają ogromny wpływ m.in. na stan nawilżenia skóry. Im więcej czynników nałoży się na siebie, tym większa szkoda dla skóry. Spożywanie niedostatecznej ilości płynów, nieodpowiednie kosmetyki, nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, a także palenie tytoniu czy częste kąpiele w gorącej wodzie to najczęstsze przyczyny odwodnienia skóry. Jak rozpoznać, czy Twoja skóra jest odwodniona i jak przywrócić jej nawilżenie, jędrność i zdrowy blask?

Charakterystyka skóry odwodnionej

Odwodniona skóra jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Objawy są podobne do tych wskazujących na skórę suchą i wrażliwą, jednak charakteryzują się większym stopniem zaawansowania. Co ważne: odwodnienie skóry nie jest typowe tylko dla skóry suchej. Może dotyczyć każdego rodzaju skóry, w tym także tłustej. Warto wiedzieć również, że odwodnienie skóry, w przeciwieństwie do jej rodzaju, jest stanem przejściowym i równowagę wodną można przywrócić, wdrażając proste metody naprawcze.

Skóra odwodniona to skóra:

 • mało jędrna – optymalny poziom nawilżenia skóry gwarantuje jej jędrność i elastyczność. Im mniej wody, tym bardziej staje się ona wiotka, osłabiona i podatna na podrażnienia oraz uszkodzenia mechaniczne;
 • ściągnięta – jeśli po kontakcie skóry z wodą niemal natychmiast staje się ona ściągnięta i swędzi, może to być objaw świadczący o tym, że jest ekstremalnie przesuszona. Sprawdzisz to dość łatwo: wystarczy, że po myciu będziesz stosować silnie nawilżające kosmetyki. Jeśli od razu poczujesz ulgę, a objawy będą ulegać redukcji, oznacza to, że skóra potrzebowała nawodnienia;
 • łuszcząca się – przesuszona skóra przypomina papier wysuszony na wiór. Jest delikatna i łuszczy się: samoistnie lub podczas drapania.

To, czy skóra jest odwodniona, sprawdzisz również mechanicznie. Pomiędzy kciuk i palec wskazujący złap jej fałd i ściśnij go na chwilę. Dobrze nawodniona skóra po puszczeniu go powinna od razu “odbić”, tj. wrócić do normalnego wyglądu. Jeśli tak się nie stanie, a złapany fałd będzie rozprostowywać się kilka sekund, to znak, że skóra traci jędrność i elastyczność i najprawdopodobniej jest to związane właśnie z jej niedostatecznym nawodnieniem.

Odwodnienie skóry – co robić?

Odwodniona skóra twarzy, dekoltu, dłoni czy ciała wymaga tej samej pielęgnacji. Podstawą jest zredukowanie czynników, które przyczyniają się do szybkiego odparowywania wody ze skóry. W pierwszej kolejności zadbaj więc o ograniczenie:

 • palenia tytoniu;
 • picia nadmiernych ilości kawy i herbaty;
 • długich, gorących kąpieli;
 • intensywnych i długotrwałych kąpieli słonecznych.

Druga bardzo ważna kwestia to przywrócenie skórze nawilżenia. Co w tym pomoże? Zadbaj przede wszystkim o:

 • picie odpowiednich ilości płynów, w tym przede wszystkim niegazowanej, czystej wody (1,5-2 litry dziennie);
 • zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w witaminę E;
 • zewnętrzną pielęgnację kosmetykami o działaniu nawilżającym;
 • zabezpieczenie skóry przed nadmierną utratą wilgoci.

Najlepsze produkty do skóry odwodnionej

Na nawodnienie skóry w ogromnym stopniu wpływa jej pielęgnacja. Możesz o to zadbać już na etapie kąpieli czy prysznica. Unikaj preparatów myjących bazujących na silnych detergentach: one w dużej mierze przyczyniają się do uszkodzenia naturalnej warstwy lipidowej skóry. Jeśli Twoja skóra ma tendencje do przesuszania się, do mycia wybieraj łagodne kosmetyki o działaniu nawilżającym, najlepiej z olejkami. Świetnie sprawdzi się również olejek myjący pod prysznic.

Samo nawilżanie jednak nie wystarczy: bardzo istotne jest również to, by dodatkowo zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody. Jakie produkty pielęgnacyjne sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji skóry odwodnionej?

Zwróć uwagę przede wszystkim na te, które zawierają składniki aktywne o działaniu nawadniającym i odżywczym. Bardzo ważnym składnikiem preparatów nawilżających są olejki. Zawierają witaminy i kwasy tłuszczowe, które kompleksowo wpływają na skórę: zmiękczają ją i odżywiają, a przy tym dodatkowo tworzą cieniutką, niewidoczną i niewyczuwalną barierę ochronną na powierzchni skóry. Dzięki temu zapobiegają uszkodzeniu naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, przyczyniając się do ograniczenia przeznaskórkowej utraty wody.

Jednym z produktów, który pomoże zadbać o skórę całego ciała (w tym twarzy), jest Bio–Oil. To wyjątkowa kompozycja olejów roślinnych, która dostarczy osłabionej i przesuszonej skórze niezbędnych składników odżywczych, a przy tym zabezpieczy ją przed nadmierną utratą wilgoci, pomagając odbudować i wzmacniając naturalny płaszcz lipidowy.

Pamiętaj również o tym, że w pielęgnacji skóry najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Do odwodnienia skóry nie doszło z dnia na dzień, więc aby powróciła do dobrej kondycji, także będzie potrzebować czasu!