Przesuszona skóra na dłoniach i stopach to dokuczliwy problem, który dotyka wielu osób. Sprawdź, jak prawidłowo nawilżyć naskórek, by zapobiec złuszczaniu się, swędzeniu i nieprzyjemniej szorstkości.
Gdy skóra na dłoniach jest przesuszona, staje się nie tylko szorstka i nieprzyjemna w dotyku, ale również może się łuszczyć, swędzieć i być bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Staje się wiotka, pergaminowa i poszarzała. Na stopach przesuszenie objawia się z kolei nadmiernym przyrostem naskórka, który w wyniku pogrubienia staje się wyraźnie chropowaty oraz zwiększonym rogowaceniem, a nawet pękaniem. W obu przypadkach efekt suchej skóry jest dokuczliwy, nieestetyczny i dla wielu wręcz wstydliwy.
Czemu niektóre osoby są bardziej podatne na przesuszenie naskórka na dłoniach i stopach niż inne? Odpowiadają za to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Niektórzy z nas po prostu mają mniejszą ilość gruczołów łojowych w tych okolicach. Oznacza to, że skóra wytwarza małe ilości sebum – naturalnej tłuszczowej substancji ochronnej oraz nawilżającej. Wpływ na poziom przesuszenia ma też starzenie się. Z wiekiem traci ona kolagen i elastynę, co wpływa na jędrność i sprężystość. Zmniejsza się też zdolność tkanek do magazynowania wody w komórkach.
Problemy z nadmiernym przesuszeniem skóry mogą być spowodowane także chorobami, między innymi przez atopowe zapalenie skóry bądź nieprawidłową pracę tarczycy (np. niedoczynność, chorobę Hashimoto). Nie bez znaczenia są również zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Często kiepska kondycja skóry spowodowana jest też czynniki zewnętrzne i złe nawyki:
Jak właściwie dbać o dłonie i stopy? Czego używać, by zniwelować ich szorstkość? Przede wszystkim chrońmy je. Gdy wiemy, że warunki na zewnątrz nie będą sprzyjające, zaopatrzmy się we właściwą odzież. Zimą trzeba nosić rękawiczki i oddychające ocieplane obuwie, latem zaś stosować profilaktycznie pielęgnację przeciwsłoneczną oraz wkładać nieobcierające buty.
Poza tym warto wzbogacać dietę o produkty z witaminami E i A oraz przeciwutleniaczami, a do codziennej pielęgnacji włączyć kosmetyki i preparaty przywracające nawilżenie, odżywienie, a co za tym idzie także miękkość i gładkość dłoniom i stopom. Szczególnie skuteczne są środki, które bazują nie na wodzie (w ich składzie nie figuruje jako pierwsza Aqua), a na olejach i olejkach. Taka treściwa, tłusta formuła lepiej rozpuszcza witaminy. Zdecydowanie mocniej chroni też naskórek przed przesuszeniem i zapewnia dogłębniejsze nawilżenie na dłużej.
Wodna baza kosmetyków nie jest polecana szczególnie w mroźne dni. Kiedy naniesiemy taki specyfik na skórę i zaraz potem wystawimy ją na zimne powietrze, doprowadzimy nie tylko do jej przesuszenia, lecz także do dużego fizycznego dyskomfortu, podrażnień i zaczerwień.
Jakich olejków szukać w produktach i który sprawdzi się najlepiej w niwelowaniu szorstkości i suchości dłoni i stóp?
Moda na esencje roślinne spowodowała, że coraz częściej widzimy je jako samodzielny produkt na sklepowych półkach lub jako składową kosmetyków. Skupmy się jednak na olejkach, które wykazują silne działanie nawilżające, bo przecież właśnie na nim najbardziej nam zależy. Dogłębne nawodnienie skóry na dłoniach i stopach uchroni je przed szorstkością, swędzeniem i matową fakturą.
Najczęściej polecane w pielęgnacji nawilżającej są olejki:
Szukając właściwego produktu do nawilżania skóry dłoni i stóp, warto sięgnąć po taki, który łączy w sobie regeneracyjną, nawilżającą i przeciwzapalną moc olejków z odżywieniem witaminowy. W składzie powinny znaleźć się między innymi witaminy A i E.
Takie zestawianie składników zawiera np. żel z olejkami Bio-Oil. Ten innowacyjny produkt stanowi doskonałe remedium na problemy z kondycją naskórka. Intensywnie pielęgnuje skórę na stopach i dłoniach, pozbywając się z niej suchości, szorstkości i innych dolegliwości stwarzających ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny, ale również jest niekomodogenny (nie zatyka porów) i odpowiedni do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Jego farmaceutyczna formuła zawiera zaledwie 3% wody, dzięki czemu jest delikatna i wydajna.W blisko 100% aktywnie działa na skórę (skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi w ProDERM Institute for Applied Dermatological w Niemczech). Dodatkowo konsystencja gel-to-oil ułatwia codzienną aplikację i skutecznie odbudowuje warstwę ochronną skóry.
Żel z olejkami Bio-Oil jest też uniwersalny – można go stosować i do dłoni, i do stóp, dzięki czemu oszczędzamy miejsce na łazienkowej półce i nie musimy pamiętać o aplikacji wielu różnych produktów. Ponadto delikatność i niekomodogenność żelu sprawia, że można go stosować także na skórę twarzy oraz oczywiście dociała (np. na suche łokcie czy kolana, które też mają skłonności do przesuszania).