Left Arrow Right Arrow
Sucha skóra w ciąży hr

Sucha skóra w ciąży. Jak zadbać o skórę w czasie trwania ciąży?

Ciąża to czas pełen radości i ekscytacji, ale też wielu zmian, często nieoczekiwanych i sprawiających dyskomfort. Jedną z nich jest kondycja skóry. Wskutek zmian hormonalnych jej stan może się pogorszyć. Częstą przypadłością przyszłych mam jest utrata jędrności i nawilżenia skóry, zwłaszcza na twarzy. Dlaczego skóra w ciąży jest sucha? Jak pielęgnować skórę suchą w ciąży? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Dlaczego w ciąży skóra się przesusza?

To, że ciało w czasie ciąży się zmienia, nie jest żadnym zaskoczeniem. Rosnący brzuszek to jedna kwestia. Druga to jednak zmiany, które mogą okazać się mało komfortowe dla przyszłych mam. To przede wszystkim pogorszenie się kondycji skóry i paznokci.

Skóra ciała w czasie ciąży staje się coraz bardziej napięta, sucha i swędząca. Szczególnie na brzuszku, gdzie jest najbardziej podatna na rozciąganie. Za większość tych zmian odpowiadają hormony. Gospodarka hormonalna ciężarnych pań zmienia się w związku z rozwijającym się płodem. To właśnie zmiany hormonalne odpowiadają za przesuszenie skóry ciała i twarzy – choć warto wspomnieć o tym, że wystąpienie tego problemu nie jest oczywiście regułą. Dzieje się tak przede wszystkim w związku ze zmniejszeniem aktywności pracy gruczołów łojowych.

Drugą kwestią, która przyczynia się do przesuszenia skóry, może być konieczność zmiany dotychczas używanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie wszystkie składniki można bowiem stosować w czasie ciąży. Dotyczy to przede wszystkim tych pań, które z natury mają dość suchą i wrażliwą skórę.

Kto jest najbardziej narażony na przesuszanie skóry w ciąży?

Sucha skóra twarzy w ciąży to częsty problem, jednak nie jest regułą. To, w jaki sposób ciało zareaguje na zmianę proporcji hormonów, jest kwestią indywidualną. Wiele pań potwierdza, że ciąża nie wpłynęła na stan skóry, włosów i paznokci. Inne wręcz przeciwnie – zauważyły znaczne zmiany.

Jak wspomniano powyżej – głównym czynnikiem odpowiadającym za suchość skóry jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych. To może akurat okazać się korzystne dla pań, które przed ciążą miały cerę mieszaną lub tłustą, ze skłonnością do wyprysków.

Jednak jeśli skóra przed ciążą była delikatna, sucha i wrażliwa, to ciążowe zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą pogłębić ten problem.

Jak dbać o suchą skórę w ciąży?

Sucha skóra w ciąży nie jest na szczęście problemem, którego nie da się stosunkowo łatwo rozwiązać. Panie przyzwyczajone do codziennej pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry nie powinny odczuć większego dyskomfortu związanego z pielęgnacją. Po prostu pielęgnacja będzie nieco bardziej wymagająca, niż dotychczas.

Jednak te panie, które nie miały problemu z suchą skórą przed ciążą, mogą poczuć się nieco zdezorientowane. Choć pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej nie jest bardzo skomplikowana, to na początku może sprawiać wrażenie bardzo trudnej.

Suchość skóry w ciąży możesz jednak łatwo zredukować. Zadbaj przede wszystkim o to, by kosmetyki, po które sięgasz, były przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. To samo w przypadku suchej skóry na brzuszku w ciąży. Najlepiej, jeśli będą to produkty dedykowane przyszłym mamom. Oprócz działania nawilżającego powinny mieć również działanie odżywcze i kojące.

Do kąpieli i nawilżania twarzy oraz ciała używaj kosmetyków emolientowych – będą tworzyć one na skórze niewidoczną warstwę ochronną, która spowalnia ucieczkę wody z naskórka. Pomogą zachować nawilżenie, a tym samym jędrność i komfort skóry na dłużej!

Kosmetyki, po które warto sięgnąć!

Bardzo sucha skóra w ciąży może być nie lada wyzwaniem. Dosłownie „wypija” kremy, balsamy i inne kosmetyki nawilżające? Warto więc „domknąć” nawilżenie. To proste – na produkt nawilżający zaaplikuj kosmetyk emolientowy. Do tej grupy produktów należą olejki roślinne. To cenne kosmetyki pielęgnacyjne z kilku powodów.

  • Po pierwsze: pomagają uzupełnić naturalne oleje i kwasy tłuszczowe w skórze.
  • Po drugie: są emolientami, a więc pomagają zachować nawilżenie w skórze na dłużej.
  • Po trzecie: zawierają mnóstwo witamin, które odżywiają i wzmacniają skórę. Nie wiesz, na jaki olejek się zdecydować? Wybierz kompozycję olejków, które doskonale pielęgnują skórę suchą i wrażliwą, są także bezpieczne do stosowania przez kobiety w ciąży. To olejek Bio–Oil do skóry wrażliwej!

Naturalny olejek pozbawiony sztucznych dodatków o bogatej, a przy tym łatwo wchłaniającej się formule, to odpowiedź na potrzeby pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej – nie tylko w ciąży.

Kompozycja 14 naturalnych olejków dba o odżywienie, zmiękczenie, wzmocnienie i ukojenie Twojej skóry, wzmacnia również jej barierę ochronną. Dzięki czystemu, bezpiecznemu składowi, może być stosowany także w czasie ciąży. Co więcej: jedną buteleczkę możesz wykorzystać do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i całego ciała.