Left Arrow Right Arrow
Sucha skóra na łokciach hr

Suche łokcie i kolana: przyczyny. Jak przywrócić im miękkość?

Sucha i szorstka skóra na łokciach i kolanach często jest ciemniejsza niż reszta. Przesuszona skóra w tych miejscach sprawia dyskomfort i stanowi problem estetyczny. Czym są tzw. brudne łokcie i jaka jest przyczyna tego problemu? Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!

Czym są brudne łokcie?

Tak zwane „brudne łokcie” są wtedy, gdy skóra wokół łokcia jest ciemniejsza niż na reszcie ramienia. Warto wiedzieć, że u osób z ciemną karnacją taki efekt pojawia się częściej niż u tych z jasnym odcieniem skóry. Ciemniejsza skóra na łokciach jest również sucha i szorstka, może także tworzyć wrażenie „skorupy”.

Jaka jest tego przyczyna? Według American Academy of Dermatology „brudne łokcie” to efekt nadmiaru wytwarzania melaniny, co powoduje ciemniejsze plamy. Istotne jest to, że przeważnie nie jest to stan chorobowy i poza defektem estetycznym, nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia, a tym samym nie musi być leczony.[1]

Wiele osób próbuje jednak różnych metod na rozjaśnienie i zmiękczenie skóry na łokciach ze względów estetycznych. Pomagają w tym zarówno domowe sposoby, jak i kosmetyki.

Za ciemne plamy na łokciach może odpowiadać wiele czynników. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

 • stosowanie niektórych leków – taki efekt uboczny mogą dawać na przykład tabletki antykoncepcyjne;
 • wahania hormonalne;
 • nadmierną ekspozycję na słońce;
 • łuszczycę;
 • blizny po otarciach czy rozległych skaleczeniach w tych obszarach.

Jakie są przyczyny suchych łokci i kolan?

Przyczyn przesuszonej skóry na łokciach i kolanach może być kilka. W wielu przypadkach są wynikiem niedostatecznego nawilżenia i suchego powietrza, a także podrażnień mechanicznych (spowodowanych np. noszeniem ubrań z długim rękawem lub – analogicznie – nogawkami, które ocierają) czy częstego opierania się łokciami lub kolanami o twarde powierzchnie.

Czasem jednak to pierwsze oznaki chorób: skóry (łuszczyca, AZS, egzema), ale także wewnętrznych (zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca).[2]

1. Niewłaściwa pielęgnacja

Skóra na łokciach i kolanach jest cienka, a przy tym narażona na uszkodzenia mechaniczne. Uderzenia, otarcia, nacisk – wszystko to sprawia, że traci nawilżenie, jędrność i miękkość. W codziennej pielęgnacji ciała pamiętaj więc o tym, by skórze na łokciach i kolanach zapewnić solidną dawkę nawilżenia i natłuszczenia. Produkty pielęgnacyjne zawierające olejki i inne substancje natłuszczające będą stanowić nie tylko ochronę przed uciekaniem wilgoci z naskórka, ale będą również dodatkową barierą fizyczną chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.

2. Nieodpowiednia dieta

Mało urozmaicona dieta dostarcza niewiele cennych składników odżywczych, które mogą mieć korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry. To na przykład witamina E i A. Niedostateczna podaż witamin i minerałów prędzej czy później odbije się na kondycji skóry, a także włosów i paznokci.

3. Problemy ze zdrowiem

Warto obserwować swoje ciało i przyglądać się wszelkim zmianom. Szczególnie wtedy, gdy pojawiły się nagle, nawracają lub nie ustępują. Niektóre objawy chorób są bowiem mało charakterystyczne, a często wręcz trudne do powiązania. Suche łokcie i kolana, zwłaszcza gdy są ciemne, mogą być symptomem chorób, takich jak egzema, AZS czy łuszczyca. Jeśli więc pomimo urozmaiconej diety i pielęgnacji problem nie ustępuje, skonsultuj się z dermatologiem.

Jak pielęgnować suche łokcie i kolana?

Pielęgnacja suchych łokci i kolan nie jest bardzo skomplikowana, czasochłonna czy uciążliwa. Najważniejsza jest systematyczność i sumienność. Suche łokcie i kolana możesz pielęgnować zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu kosmetyków.

Domowe sposoby na suche łokcie i kolana

Suchą, przyciemnioną skórę łokci i kolan nasze babcie najczęściej pielęgnowały właśnie domowymi sposobami. Należą do nich:

 • płatki owsiane – zmielone płatki owsiane dodane do kąpieli to doskonały sposób na nawilżenie i zmiękczenie skóry, a także łagodzenie podrażnień. Co więcej – badania wykazują, że płatki owsiane mają także właściwości łagodzące problemy skórne, takie jak łuszczyca;
 • sok z cytrusów – najbardziej znanym sposobem rozjaśniania skóry jest wsmarowywanie w nią soku z cytryny. Nie tylko rozjaśnia skórę, ale może także chronić ją przed promieniowaniem słonecznym. Rozjaśniające i poprawiające koloryt skóry właściwości cytryny zostały potwierdzone badaniami;
 • sok z aloesu – a konkretnie: aloesin, czyli substancja zawarta w aloesie. Badania przeprowadzone przez Trusted Source potwierdziły, że zmniejsza on pigmentację skóry;
 • zielona herbata – badania Trusted Source wskazały również na to, że zielona herbata może być przydatna w rozjaśnianiu skóry. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Kosmetyki na suche łokcie i kolana

Pielęgnacja kosmetykami również nie jest trudna! Codzienna rutyna pielęgnacyjna pomoże Ci uporać się z tym problemem, a także zapobiec jego nawrotom. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków pod prysznicem i w czasie kąpieli. Unikaj bardzo gorącej wody (przyspiesza przesuszanie się skóry) oraz produktów myjących zawierających silne detergenty i syntetyczne kompozycje zapachowe. Mogą one bowiem niekorzystnie wpłynąć na nawilżenie skóry.

Druga, bardzo istotna kwestia, to nawilżanie skóry po każdej kąpieli (także tej w basenie czy otwartym zbiorniku wodnym). Doskonale sprawdzają się kosmetyki, które zawierają:

 • olej kokosowy;
 • masło kakaowe;
 • oliwę z oliwek;
 • masło shea;

W pielęgnacji suchych łokci i kolan dobrze sprawdzają się także olejki. Nie tylko nawilżają i uelastyczniają skórę, ale także ją wzmacniają. Wszystko dzięki temu, że naturalne olejki uzupełniają niedobory olejów naturalnie występujących w skórze. Olejki, takie jak Bio-Oil, możesz stosować jako samodzielny produkt (najlepiej na wilgotną skórę), lub jako dodatek do ulubionego kremu czy balsamu do ciała. W takim przypadku olejek wzbogaci kosmetyk i wzmocni jego działanie.

[1] https://www.medicalnewstoday.com/articles/dark-elbows

[2] Ibidem