Left Arrow Right Arrow
Zadzierające się skórki przy paznokciach hr

Suche skórki wokół paznokci. Jak dbać o zadzierające się skórki?

Bardzo suche i zadzierające się skórki wokół paznokci mogą zniweczyć efekt nawet najlepiej wykonanego manicure. Dbanie o estetyczny wygląd skóry dłoni jest zatem czymś, na co warto zwracać uwagę. Jakie są przyczyny powstawania zadzierających się skórek przy paznokciach i czego używać do pielęgnacji dłoni?

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny powstawania

Suche skórki to nic innego jak naskórek chroniący macierz paznokcia przed uszkodzeniami, któremu nie dostarczyliśmy wystarczająco dużo nawilżenia.

Przyczyny powstania suchych skórek są różne – od braku odpowiedniej pielęgnacji skóry dłoni, po niewłaściwie wykonywany manicure. Często zbyt agresywne i głębokie wycinanie skórek wokół paznokcia kończy się ich późniejszym przesuszeniem. Zadzieranie się skórek może być związane także z obgryzaniem paznokci.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstawanie suchych skórek wokół paznokci jest narażenie skóry na działanie silnych detergentów. Znaczenie może mieć także pogoda i brak zabezpieczenia skóry przed skrajnymi temperaturami. Czasami suche skórki wokół paznokci wywołane są brakiem witamin z grupy A, E i B. Na nadmierne wysuszenie skóry narażone są także niektóre osoby zmagające się z chorobami skóry lub alergiami.

Co na suche skórki wokół paznokci? Produkty z linii Bio-Oil!

Na suche skórki wokół paznokci świetnie sprawdzają się produkty z linii Bio-Oil, bogate w naturalne olejki, które wspomagają odbudowę i regenerację skóry. Ich unikalna formuła zapobiega utracie wody z naskórka i widocznie poprawia jego kondycję. Olejki z linii Bio-Oil zawierają szereg składników, które pomagają skórze w regeneracji i uzyskaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Do składników tych należą:

Poza odpowiednią pielęgnacją ważna jest także zdrowa i odżywcza dieta, bogata w witaminy i minerały. Warto zadbać także o odpowiednią ochronę dłoni przed działaniem detergentów i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Domowe sposoby na suche skórki przy paznokciach

Świetnym domowym sposobem na suche skórki przy paznokciach jest zrobienie od czasu do czasu treściwej maseczki odżywczej połączonej z zabiegiem parafinowym. Połączenie ulubionych kremów, masek czy olejków z okluzyjnymi właściwościami parafiny sprawi, że skóra dłoni stanie się bardziej odżywiona i nawilżona.

Jak pielęgnować suche i zadarte skórki?

Przy problemach ze skórkami wokół paznokci warto przede wszystkim postawić na pielęgnację, głównie nawilżanie i natłuszczanie uszkodzonej skóry. Dobrym pomysłem może być w szczególności:

  • Stosowanie kremów z mocznikiem (niskie stężenia, maksymalnie do 10%, większe działają złuszczająco) oraz oliwki do paznokci.
  • Moczenie dłoni przez 10-15 minut w podgrzanym olejku (na przykład oliwie z oliwek, olejku jojoba czy oleju kokosowym). Szczególnie warto stosować oliwę z oliwek, która jest bogatym źródłem witaminy i kwasów Omega – substancji przyczyniających się do mechanicznego wzmocnienia skóry dłoni.
  • Moczenie dłoni w podgrzanym mleku z miodem (miodu w formie skrystalizowanej można używać również jako naturalnego peelingu do ciała!).
  • Kąpiel parafinowa – polega na zanurzenia dłoni w płynnej, podgrzanej parafinie na około 10-15 minut. Parafina kosmetyczna sprawia, że skóra pokrywa się korzystną dla niej otuliną, dzięki której woda z naskórka nie może odparowywać, przez co naskórek jest intensywnie nawilżony.

Źródła:

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-1.pdf
  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf