Left Arrow Right Arrow
Kobieta wyrównująca koloryt twarzy hr

Wyrównanie kolorytu skóry. Krok po kroku do sukcesu

Przebarwienia na skórze mogą się tworzyć z wielu powodów. Nierówny koloryt skóry może być wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce lub mieć podłoże hormonalne. To najczęstsze, ale nie jedyne przyczyny pojawiania się przebarwień. Pewne jest jedno: prędzej czy później ten problem (w mniejszym lub większym stopniu) będzie dotyczył każdego. Aby zminimalizować ryzyko przebarwień lub przynajmniej zmniejszyć ich skalę, warto znać przyczyny ich powstawania, a także metody zapobiegania powstawaniu i łagodzenia zmian barwnikowych. Wyrównanie kolorytu twarzy i ciała jest możliwe – podpowiadamy, jak to zrobić.

Nierówny koloryt skóry. Skąd się bierze?

Warto zacząć od tego, czym są przebarwienia. Komórki ludzkiej skóry wytwarzają melaninę – czyli barwnik skóry. Czasem funkcjonują one nieprawidłowo: w jednym miejscu skupia się za dużo barwnika, w innym nie ma go w ogóle lub jest go bardzo mało.

Jeśli owe komórki (zwane melanocytami) wykazują nadmierną aktywność, wytwarzają zbyt dużo barwnika, który skupia się w jednym miejscu. Tak właśnie powstają piegi czy pieprzyki, ale również przebarwienia w postaci plam – czasem niewielkich, czasem rozległych i mocno zabarwionych. Jednym te zmiany w ogóle nie przeszkadzają, inni maskują je korektorami i podkładami, a jeszcze inni szukają sposobów na to, by rozjaśnić, a najlepiej w ogóle zlikwidować przebarwienia.

Ciemne plamy na skórze powstają przeważnie wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce, ale przyczyn może być więcej. Najczęstsze czynniki powodujące przebarwienia to:

  • wahania hormonalne – dlatego przebarwienia pojawiają się często u kobiet ciężarnych, a także w okresie menopauzy czy w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej;
  • niektóre leki – zarówno te stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie (np. maści). Mogą one zawierać substancje fotouczulające – wówczas ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje nierównomierne wytrącanie się melaniny, a w efekcie – powstawanie plam na skórze;
  • perfumy i kosmetyki – uważaj z pryskaniem się perfumami na odkryte części ciała, które będą wystawione na słońce. Niektóre substancje z perfum i kosmetyków również są fotouczulające!
  • uwarunkowania genetyczne – czasem za powstawanie plam pigmentacyjnych odpowiada genetyka.

Przyczyn tworzenia się przebarwień może być więcej, jednak z reguły te wyżej wymienione są najczęstsze. Inną kwestią jest to, że przebarwienia naturalnie pojawiają się z biegiem czasu – im człowiek starszy, tym więcej zmian zachodzi w organizmie.

Jak wyrównać koloryt skóry?

Wyrównanie kolorytu skóry twarzy i ciała (najczęściej to dekolt, ramiona i plecy) na szczęście jest możliwe. Jeśli chcesz rozjaśnić ciemne plamy, przyjrzyj się przede wszystkim pielęgnacji i ochronie skóry.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania plam pigmentacyjnych w Twoim przypadku, podstawą zahamowania tego procesu i prób zredukowania efektów, jest unikanie ekspozycji na promieniowanie UV – zarówno na słońce, jak i w solarium. Przed wyjściem z domu, nawet w pochmurne dni, na odsłonięte części ciała aplikuj preparaty ochronne z wysokim filtrem.

Druga istotna kwestia to regularne złuszczanie naskórka – zarówno chemiczne, jak i mechaniczne. Dobrze sprawdzają się peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazja. Dzięki złuszczaniu naskórka skóra staje się bardziej miękka, ujędrniona, a także nabiera zdrowego kolorytu. Oprócz tego regularne peelingi pozwalają na lepsze wchłanianie się substancji aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych.

Na wyrównanie kolorytu cery istotny wpływ mają także kosmetyki pielęgnacyjne. Powinny być dobrane w taki sposób, by:

  • nawilżać;
  • odżywiać;
  • ujędrniać i uelastyczniać;
  • wygładzać skórę.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć również preparaty wykazujące właściwości rozjaśniające. Do takich należą między innymi kosmetyki z witaminą C.

Warto poprawiać również mikrokrążenie w skórze: osiągniesz to dzięki regularnym masażom. Dobrze sięgać również po kosmetyki, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej właściwości. Jednym z bestsellerów, który wciąż zdobywa rzesze nowych użytkowników, jest olejek Bio-Oil. Dzięki przemyślanej kompozycji składników sprawdzi się on idealnie do rozjaśniania przebarwień. W tym kontekście szczególną rolę odgrywa obecny w nim olej z nasion krokosza, który hamuje działanie melaniny, zapobiegając powstawaniu przebarwień. Nie sposób nie wspomnieć tu również o bisabololu – naturalnym olejku eterycznym z drzewa Candeia. Substancja ta jest szeroko znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i kojących. Dodatkowo działa na skórę rozjaśniająco, dbając o jednolity koloryt.

Bio-oil możesz stosować zamiast kremu, najlepiej na noc. Sprawdzi się również doskonale jako preparat do masażu – zapewni doskonały poślizg, a przy tym dostarczy skórze tego, co jest niezbędne dla pięknego wyglądu, jędrności i jednolitego kolorytu. Dzięki czemu zabieg będzie czystą przyjemnością, a efekty zachwycą!

Ochrona przede wszystkim!

Zastanawiasz się, co na wyrównanie kolorytu skóry zadziała najlepiej? Najskuteczniejsze jest łączenie profilaktyki z odpowiednią pielęgnacją skóry. Unikaj więc ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli zależy Ci na brązowym odcieniu skóry, korzystaj z balsamów brązujących lub opalania natryskowego. Przed wyjściem z domu, nawet w pochmurne dni, na odsłonięte części ciała aplikuj preparaty z filtrem przeciwsłonecznym.

Regularnie złuszczaj skórę, a także dostarczaj jej składników nawilżających, odżywczych i rozjaśniających. Nie oczekuj jednak spektakularnych rezultatów w krótkim czasie. Na efekty musisz poczekać, a żeby je osiągnąć, musisz uzbroić się w cierpliwość, a także działać regularnie. Ale rezultat jest wart wysiłku!